Igor POLÁK, moderátor
Experiment vyzkoušet v Jeseníkách houbu na zničení kůrovce se letos ochranářům přírody nezdařil. Nestihli včas vyřídit všechna potřebná povolení. Speciální houbu, která je schopná lýkožrouta smrkového zahubit, chtějí proto otestovat až v příštím roce. Říká Jindřich Chlapek ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Jindřich CHLAPEK, Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky
Experimentální aplikaci patogenních hub nebylo provedeno z toho důvodu, že jeden polom, který jsme měli vybraný pro tohle, byl překvapivě málo tím kůrovcem napadený. Druhá věc je, že jsme neměli k dispozici ještě, nestihlo se vyřídit povolení Státní rostlinolékařské správy pro použití prostředků na ochranu lesa. Během podzimu budeme mít všechny formality vyřízené a předpokládám, že už nebude nic bránit tomu, aby se příští rok na jaře před jarním rojením kůrovce ta kalamitní plocha ošetřila a pak už budeme jenom zvědaví na výsledek.
Igor POLÁK, moderátor
S netradiční metodou boje s kůrovcem mají zkušenosti už na Šumavě. Ovšem lesníci jsou vůči postupu ochranářů přírody skeptičtí. Ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Šumperku Pavel Indra vidí houbu pouze jako formu prevence.
Pavel INDRA, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku
Bude-li existovat jakýkoliv přírodní prostředek, který zvýší obranyschopnost toho prostředí proti kůrovci, tak je to určitě záslužná věc. Ale na druhé straně v případě, že by se tato metoda chtěla použít jaksi akutně proti existujícímu kůrovcovému ohnisku jako zásah, tak to považuju za nepochopení principů obrany lesa. A je to věc, která samozřejmě nebude fungovat.