logo Silvarium tisk

Veronika Petruchová, moderátorka
Obyvatele Tučap na Táborsku připravil o pitnou vodu kůrovec. Lesníci vykáceli část napadeného lesa, pod kterým leží prameny, a voda se teď bez stromů v půdě neudrží. Vedení obce řeší, co bude dělat dál.

Jakub Pavelka, redaktor
Právě v těchto místech se nacházejí prameny, které zásobují Tučapy vodou. Dříve tu byl les. Stromy ale musel jejich majitel kvůli kůrovci vykácet a na to obec doplatila.

Pavel Novák, starosta
Ten efekt je jednoduchý, to, co vůbec naprší, což je vůbec zaprvé málo, nebyly zimy, za druhé vlastně to, co naprší, tak se odpaří.

Eva Jouklová, mluvčí, Lesy ČR
Pokud jsou stromy napadené kůrovcem, je třeba dříví zpracovat. Jen tak se dá kalamita zastavit. A lesy potom samozřejmě obnovíme.

Jakub Pavelka, redaktor
Jenže než budou stromy opět schopny v půdě zadržovat vodu, potrvá to minimálně 20 let. Tak dlouho obyvatelé Tučap čekat nemohou. Aktuálně tak vodu do obce dováží cisterny a zastupitelé řeší, co dál.

Pavel Novák, starosta
Občan to úplně nepocítí. Možná, že to pocítí někde nižším tlakem, ale v podstatě vzhledem k tomu, že ta vodárenská síť je monitorovaná díky moderní technice, tak většinou samozřejmě ten dispečer vidí, kdy je potřeba zasáhnout a kdy je třeba voda dovézt.

anketa
Je jí málo, ale snad se to nějak vyřeší.

anketa
Už jsem slyšela, že je málo vody, zalejvat že se nemá atd., ale my zatím vodu máme.

anketa
Na zalévání zahrady nepoužívám vůbec obecní ani svoji studni na pitnou vodu. Používám studni, kterou mám na užitkovou vodu.

Jakub Pavelka, redaktor
Starosta vidí řešení napojení na síť Jihočeského vodárenského svazu. Jednalo by se o vybudování asi 7 km dlouhého potrubí, které propojí už existující větev v Soběslavi s obcí, což by podle předběžných odhadů mohlo vyjít na několik desítek milionů korun.

Pavel Novák, starosta
Máme už studii, už máme rozkreslené i nějaké přivaděče, kudy by to mohlo jít, těch možností financování je spoustu, primárně z nějakých národních zdrojů, jako je s Ministerstvem zemědělství nebo Státním fondem životního prostředí, samozřejmě určitě tam, kde je i podíl obce.

Jakub Pavelka, redaktor
Jihočeský vodárenský svaz ale varuje, že stavba přivaděče je běh na dlouhou trať. Hotový by mohl být tak za 5 let. Problém je i s majiteli pozemků, kudy by měl vodovod vést.

Antonín Princ, předseda představenstva, Jihočeský vodárenský svaz
Vlastníci nechtějí, aby měli na svém pozemku nějaký přivaděč. To je to samý jako projednávání trasy dálnic a silnic.

Jakub Pavelka redaktor
Zatím obci nezbude nic jiného než do Tučap vodu dovážet. Za cisternu o objemu 12 kubíků zaplatí 5 000 Kč. Zatím faktury hradí z finančních rezerv. Jakub Pavelka, televize Nova.

TV Nova

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě