Jakub Szántó, moderátor
Austrálie má svou dlouhou vlnu veder a ničivých lesních požárů za sebou. Ta poslední z let 2019-2020 zničila 35 000 ha porostu. Vedle 500 lidí zabila až 3 000 000 velkých živočichů. Experti teď proto s finanční podporu vlády hledají obranu proti dalšímu řádění plamenů. Horolezecké týmy mezitím v korunách stromů sbírají semena pro obnovu lesů na zničených požářištích.
Kateřina Ehrenbergerová, redaktorka
Do korun stromů v horské oblasti na severovýchodě australského státu Victoria se opírá vítr. Nebezpečné podmínky tým horolezců ale od práce neodradí. Mají totiž důležité poslání. Už několikátým měsícem se vydávají na samé vrcholky několik desítek metrů vysokých jasanů pro jejich semena. Chtějí sesbírat vše, co se dá, aby dokázali do budoucna obnovit to, co v zemi každoročně ničí vlna letních požárů.
Caitlin Cruikshanková, ministerstvo životního prostředí
Tam, kde jsou lesy nedospělé a nemohou se samy obnovovat, když po požárech zasáhneme, můžeme snížit ztráty.
Kateřina Ehrenbergerová, redaktorka
Do korun stromů horolezci stoupají s jištěním a motorovou pilou připevněnou na boku. Některé ze stromů dosahují až 100 metrové výšky, a tak kromě dobrého pocitu z odvedené práce jim činnost přináší i mimořádnou podívanou.
Daniel Jenkins, horolezec
Je to nádherný svět, zvlášť když je v mracích, přes které se můžete dívat. Je to skoro jako z pohádky.
Kateřina Ehrenbergerová, redaktorka
S produkcí semen si jasan dává načas. Trvá i 20 let, než do této fáze plně dozraje. Požáry celý proces jen komplikují. Zdravé stromy v oblasti by měly letos poskytnout až 4,5 tuny semen. Dostatečné množství pro to, aby se podařilo znovu sázet na 11 000 ha poškozeného porostu.
Owen Bassett, ředitel společnosti Forest Solutions
Už teď děláme, co můžeme. Například při lesních požárech v roce 2020 bylo třeba osít 20 000 hektarů, ale my jsme prostě nebyli schopni osít celou plochu.
Kateřina Ehrenbergerová, redaktorka
V uplynulých letech zaznamenává Austrálie napříč svým územím rekordní teploty. Na západě země letos teploměry naměřily až 50,7 °C. Doposud nejtragičtěji se do historie zapsalo letní období mezi lety 2019 a 2020. Symbolicky se mu přezdívá černé léto. Popelem tehdy lehlo téměř 24 000 000 ha půdy. Plocha zhruba stejně velká jako rozloha Spojeného království. O život tehdy zároveň přišlo na 3 miliardy zvířat. Některé druhy se dostaly na pokraji vyhynutí.
ČT 24