logo Silvarium tisk

Trhy & ekonomika
Stanislav Ptáčník

Státní podnik Lesy ČR a polostátní obchodní firma se obviňují z nepravostí a hrozí žalobami

Vyostřený spor dvou hlavních akcionářů Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS), která řadu let „bezproblémově” obchodovala se dřevem pro státní podnik Lesy ČR (LČR), vyústil v situaci, která zavání pořádnou ostudou a lesnickému stavu rozhodně čest nedělá.

Obě strany v posledních dnech a týdnech chrlí tiskové zprávy a mediální prohlášení, v nichž se vzájemně obviňují ze lží, z nedodržování zákonů i z jiných nepřístojností. Poloviční akcionář HLDS, lesník a obchodník se dřevem František Dejnožka, obviňuje vedení státního podniku Lesy ČR, které drží druhých 50 % akcií HLDS, z toho, že záměrně pokračují ve lživých mediálních útocích na královéhradeckou firmu, čímž údajně cíleně snižují hodnotu majetkového podílu státu v HLDS.

Lesy ČR, které se rozhodly ukončit smlouvu o obchodní spolupráci, se zase podle mluvčího LČR Zbyňka Boublíka snaží zabránit údajným pokusům podnikatele Dejnožky o vyvedení budoucích zisků z této obchodní firmy.

Obchodní spolupráce končí v kotrmelcích

Spory mezi Lesy ČR a HLDS vypukly poté, co se LČR rozhodly neobnovit HLDS tříletou smlouvu na prodej státního dřeva. Smlouva končí 31. prosince. Přes HLDS prodávají Lesy ČR zhruba 40 % vytěženého dřeva.

Šéf Lesů ČR Svatopluk Sýkora nedávno oznámil, že státní podnik prodělal na spolupráci s HLDS jen za poslední rok 310 miliónů korun a za tři roky téměř miliardu. To Dejnožka, který léta platí za špičkového obchodníka se dřevem, odmítl. Podle něj nese za ztráty zodpovědnost vedení LČR, na spolupráci s HLDS podle něj státní lesy vydělávají každým rokem více.

Lesy ČR označují dosavadní stav za „deformaci” trhu se dřívím, „obchodování za netržní ceny”. Dejnožka to odmítá s tím, že šlo o ceny tržní, a je připraven to doložit příslušnými stovkami obchodních smluv s LČR.

Podle HLDS se za útoky současného vedení Lesů ČR údajně skrývá to, že HLDS ví příliš mnoho o hospodaření státního podniku a brání nehospodárnému nakládání se státními prostředky. „HLDS je proto třeba odstranit z cesty," uvedl mluvčí firmy Milan Derner. HLDS poukázala na zrušený tendr na lesnické práce, čímž prý Lesy ČR vystavily ČR hrozbě prohraných arbitráží za desítky miliard korun.

Obě strany si naposledy navzájem vetovaly projednávání jednotlivých bodů na mimořádných valných hromadách obchodní firmy.

Okleštěné programy valných hromad

První hromada, svolaná z podnětu Dejnožky, se konala minulý týden, druhá, svolaná LČR, proběhla včera. Kromě toho se znesváření akcionáři pokoušejí odvolat z orgánů společnosti zástupce druhé strany.

„Pokud by návrhy na změnu stanov podané druhým akcionářem, panem Dejnožkou, prošly, stát by se nemusel dostat ani ke koruně budoucích zisků,” uvedl minulý týden generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Navrhovaná změna měla ve stanovách zakotvit snížení výše vyplácené dividendy státu. Zisky by pak podle Sýkory mohly být údajně vyvedeny do nepřehledné struktury dceřiných společností HLDS. LČR prý tak minulý týden zabránily znehodnocení akcií HLDS v majetku státu.

HLDS naproti tomu uvedla, že Lesy ČR zamítly Dejnožkův návrh na snížení výplaty dividendy z dosavadních 50 % zisku na 20 %. „Tento návrh měl posílit finanční stabilitu HLDS, aby firma mohla účinněji chránit majetek státu před útoky Lesů ČR,” řekl mluvčí HLDS.

Na včerejší valné hromadě akcionář Dejnožka odmítl zařazení dvou klíčových bodů, které na pořad jednání navrhli zástupci LČR a které již dříve představenstvo HLDS z jejího programu vyřadilo. Konkrétně šlo o předložení a projednání podnikatelského plánu HLDS na rok 2011 a projednání postupu HLDS při poskytování záruk za bankovní garance účastníkům tendrů vyhlašovaných LČR.

Uvedeným postupem představenstvo HLDS podle zástupců LČR „zcela bezprecedentně zabránilo zástupcům LČR, a tedy i státu v přístupu ke zcela zásadním informacím, a tím k výkonu akcionářských práv”. Lesy ČR se proto obrátí na soud.

HLDS naproti tomu tvrdí, že tyto záležitosti podle obchodního zákoníku ani podle stanov HLDS do působnosti valné hromady nespadají a zařadit je na program nešlo. HLDS také podala dvě stížnosti na Lesy ČR k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Týkají se těžby a prodeje dřeva. Lesy ČR podle HLDS údajně zneužívají své dominantní postavení na trhu a porušily zákon o veřejných zakázkách.

Jediný bod, který představenstvo HLDS na pořad pondělní mimořádné valné hromady zařadilo, se týkal změny způsobu jednání za HLDS. Návrh LČR změnit způsob jednání tak, aby za představenstvo a jménem společnosti bylo oprávněno jednat nejméně pět členů představenstva současně, však druhý z akcionářů také zamítl.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě