VÁCLAV JANOUŠ
Za symbolickou jednu korunu prodávají těžařské firmy lesy, které právě vykácely. Důvod? Nechtějí místo znovu zalesňovat a raději se přesunou jinam. Noví majitelé o zákonné povinnosti obnovit les často nevědí a hrozí jim desetitisícové pokuty.
PRACHATICKO Těžařské firmy přišly na fígl, jak pokácet les a obejít zákon, aby vzniklou holinu nemusely znovu zalesňovat. Je to naprosto jednoduché: společnost vykácí dřevo a pozemek prodá za lákavou symbolickou jednu korunu někomu dalšímu. Zákonnou povinnost vykácenou plochu zalesnit tak má nový majitel, který o ní často neví a najednou mu hrozí pokuty v řádech desetitisíců korun.
„Je to běžná praxe. Lesy na jihu Čech kupují firmy z Moravy či severních Čech, které rozhodně nemají v úmyslu tady hospodařit, ale jde jim jen o vytěžení dřeva a zisk,” potvrzuje vedoucí ochrany lesa na České inspekci životního prostředí v Českých Budějovicích Jiří Vitovský. Podobných případů, kdy společnosti okamžitě po těžbě les prodají buď místním, nebo třeba jiné firmě, jsou každoročně v kraji desítky. Lidé, kteří si pozemek s vidinou výhodného obchodu koupí, se však mohou dostat do obrovských problémů. „Povinnost zalesnit vytěžený pozemek přechází na následného majitele a tomu hrozí sankce, pokud tak neučiní,” varuje ředitel inspekce Vladimír Jiráček.
Vysadit na hektaru holiny nový les vyjde na 50 až 60 tisíc korun. A přesně takové pokuty inspekce rozdává. „Postih odpovídá výši zalesnění pozemku, které majitel musí udělat podle zákona do dvou let od těžby,” dodává Vitovský.
Případ vytěžení lesa nyní vyšetřují policisté u obce Žár patřící pod Vacov na Prachaticku. Těžební firma se zde pustila do kácení a za pár dnů zmizel les celý. Dnes jsou na pozemku na jižním okraji obce jen polámané větve a pařezy. „Těžili i v noci a pokáceli také les, který jim nepatřil,” říká jeden zmístních občanů.
Nyní pravděpodobně firma nabídne les za symbolickou cenu. Podle vacovského starosty Miroslava Roučky i obec v minulosti podobnou nabídku dostala.
Podle právníků je takový fígl právně nenapadnutelný a lidé, kteří si vykácenou plochu koupí a pak se diví, že musí investovat desítky tisíc do zalesnění, se této povinnosti těžko zbaví. „Každému je jasné, že firmy levně třeba od restituentů koupí lesy, ty vytěží, a aby neměly další náklady a zůstal jim jen zisk, tak holinu prodají. Už je ale na každém, jestli ji od nich koupí, či nikoliv,” upozorňuje právník Zdeněk Žižka.