3.2.2011
Ozvěny dne 18:10
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Vláda vzala na vědomí takzvanou "dřevěnou knihu", ministři dlouhodobou koncepci hospodaření ve státních lesích sice výslovně neschválili, přesto má ale návrh ministra zemědělství Ivana Fuksy jejich tichý souhlas. Koncepce počítá s tím, že by firmy, které zvítězí ve veřejné soutěži, dřevo nejen pokácely a zpracovaly, ale taky prodaly. Proti tomu se ohrazují majitelé menších dřevařských firem soukromých lesů a taky ekologové. Tvrdí, že uvedený způsob zakládá nebezpečí tunelová. Diskutovat budou agrární analytik Petr Havel. Dobrý večer.
Petr HAVEL, agrární analytik
Dobrý večer.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný. Dobrý večer.
Zdeněk VALNÝ, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
Dobrý večer.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Havle, vy se netajíte názorem, že takzvané zpracování dřeva připni, to znamená, že firmy, které budou vybrané nejen dřevo zpracují, ale taky prodají, je pro stát výhodný, proč si to myslíte?
Petr HAVEL, agrární analytik
Je to velmi jednoduché, protože to dokazují dosavadní výsledky analýzy srovnání těžby dřeva na tom /nesrozumitelné/, anebo na odvozním místě, což je metoda, kterou prosazují lidé jako pan Valný. Ono by možná bylo výhodné odvozní místo i pro Lesy České republiky,ale zapomínáme, že jsme v České republice v poměrně jedinečné situaci, kdy státní podnik nemá prakticky vůbec žádnou infrastrukturu, kterou by mohl použít k prodejům toho dřeva, protože se na počátku 90. let všechno zprivatizovalo, to znamená, tady v České republice není model o /nesrozumitelné/ státní podnik použitelný.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Valný, slyšíte výhrady pana Havla, vy zase naopak kritizujete tu dlouhodobou koncepci z dílny ministra Fuksy, nepřesvědčí vás ani analýzy z roku 2008 a 2009, které zmínil pan Havel, které údajně mají svědčit o tom, že právě prodej dřeva přes najaté nebo, vlastně ano, najaté firmy je výhodný pro stát?
Zdeněk VALNÝ, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
Rozhodně mě to nepřesvědčí, já se musím usmívat, paní redaktorko, protože ta demagogie, kterou jsme třeba včera mohli slyšet z úst tiskového mluvčího Lesů České republiky, pokračuje i dnes ústy pana takzvaného nezávislého analytika, pana Havla. Já musím na úvod říct, nebo konstatovat to, co už jsem opakovaně řekl, "dřevěná kniha" ministra Fuksy představuje sofistikovaný koncept organizovaného okrádání státu, hlavním nástrojem je přitom způsob prodej dříví připni, který vylučuje maximální kontrolu kvality a objemu dříví, to je naprosto zásadní moment, tu totiž stanovuje bez účasti zástupce státu kupec, tedy těžební firma, a to, co tvrdí pan Havel, že jsme dneska v situaci, kdy Lesy České republiky musí investovat do jakési infrastruktury, to je další z nesmyslů z úst tady těchto demagogů, neboť infrastrukturu k prodeji dřeva tvoří převážně lesní cesní sítě, které mají Lesy České republiky vybudovány, zaměstnanci na útvaru obchodu, ten ještě v loňském roce problematicky existoval, neboť si Lesy prodávaly polovinu dříví samy, a mohli bychom samozřejmě diskutovat o zřízení jakýchsi manipulačně expedičních skladů, nicméně máme-li použít výrok technického ředitele Lesů České republiky Krchova z podzimu loňského roku, tak ten konstatoval, že by Lesy České republiky potřebovaly zainvestovat nějaké dvě, dvě a půl miliardy korun, aby tady tuto infrastrukturu doplnily. Jestliže vezmeme v potaz, že jejich živnost je mezi 20 a 30 lety, tak se jedná řádově o roční investici kolem dvou set milionů korun maximálně, to znamená ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Tedy podle vás ne moc peněz, stálo by to za to.
Zdeněk VALNÝ, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
Přesně tak, to je částka, kterou Lesy České republiky téměř proinvestují ročně jenom v rámci PR kampaní a z nesmyslných inzerátů například v Hospodářských novinách.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Havle, nestálo by za to, aby investovaly Lesy České republiky, potažmo stát do toho zařízení technologií, infrastruktury, jak vy říkáte, těch dvě stě milionů korun, podle pana Valného by nebylo víc třeba a pak by nemusely se spoléhat státní lesy pouze na soukromé firmy.
Petr HAVEL, agrární analytik
Tak já bych především upozornil, že posluchači, doufám, vnímají, že pan Valný, kudy chodí a co říká tak, uráží své oponenty. Jinak samozřejmě v tomto případě nepochybně by musela být tato investice jednorázová, to nelze rozkládat v řádu několika let nebo třeba desítek let, protože jestliže teda takzvané dlouhodobé tendry mají být vyhlášeny na jaře letošního roku, tak není možné do té infrastruktury investovat v následujících třeba 10 letech.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Ještě jedna věc, která tady byla zmíněna panem Valným, a to je údajná absence kontroly, tedy že stát nebude moci kontrolovat, kolik a co se vlastně vytěží a pak je možné Lesy, v uvozovkách, velice snadno tunelovat, vy si to nemyslíte, že ta hrozba tady existuje?
Petr HAVEL, agrární analytik
Ani náhodou, samozřejmě vždy se dá říct, a v tom je ten populismus, že kontrola může být ještě přísnější a větší, nicméně právě "dřevěná kniha" zavádí několik různých možností kontrol, rozhodně nad rámec současného stavu, ale i současný stav je a musí se bavit jenom o tom, jak máme kvalitní lidi, ale rozhodně je možnost těžby dřeva kontrolovat, existují lesní hospodářské plány, u těchto plánů mimo jiné sedí také ekologové, existuje lesní zákon, podle kterého se musí těžební firmy chovat, je tady institut České inspekce životního prostředí, která může udělat citelné sankce těm, kteří lesy drancují, nebo prostě se tam nechovají správně a kradou dřevo, jak se dneska říká, čili já si myslím, že těch kontrolních mechanismů je tady hodně, jde jenom o to je využívat.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Valný, když se využijí všechny ty kontrolní mechanismy, o kterých mluví pan Havel, je podle vás opravdu akutní nebezpečí, že by si, jak naznačujete, soukromé firmy ve státních lesích mohly dělat co chtějí, a to po poměrně dlouhou dobu, protože ty smlouvy mají být dost dlouhé?
Zdeněk VALNÝ, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
Prosím vás já jsem žádný konkrétní kontrolní mechanismus z úst pana Havla teď aktuálně neslyšel, čili já se opět musím pousmívat nad tím, co pan Havel vlastně ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A co vy byste si představoval jako kontrolu, které byste věřil?
Zdeněk VALNÝ, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
Prosím vás, jediná možná kontrola je, aby se dříví jaksi kvalitativně i kvantitativně certifikoval stát, aby stát měl absolutně pod kontrolou veškerý objem prodávaného a i produkovaného dřeva, to je model, který umožňuje maximalizaci kontroly nad kvalitou a objemem produkovaného dříví ve státních lesích. To, co pan Havel řekl, že jsou tady jakési lesní hospodářské plány a lesní zákony, podle kterých se musí těžební firmy chovat, to je další jeden z nesmyslů tady těch demagogických tvrzení, protože ve skutečnosti nese odpovědnost za stát lesa a vykonává funkci odborného lesního hospodáře ze zákona státní podnik Lesy České republiky, ale nikoliv těžební firma, ta je absolutně bez jakékoliv ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A vy si myslíte prostě, že to Lesy České republiky nezvládnou, kontrolovat najaté firmy?
Zdeněk VALNÝ, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
Já si myslím, že to je absolutně nezvládnutelné už z toho důvodu, že v Lesích České republiky se ročně kácí miliony, miliony stromů, revírníci Lesů České republiky, kterých je možná 1700, museli stát u každého takto skáceného stromu, nesmíme zapomínat na to, že velikost těch revírů je dneska kolem dvou tisíc hektarů a na těch revírech je mnohdy i několik těžebních pracovišť, nemůžete přeci toho revírníka rozkrojit na 5 nebo 6 dílů a každý z těch dílů postavit na dané pracoviště, aby kontroloval v průběhu dne každý kmen, který ta těžební firma skácí a /nesrozumitelné/ a odveze z lesa ven. Uvědomme si také jednu důležitou, jednu důležitou věc, dnešní technologie, které používají těžební firmy, mám namysli harvestory, ty žijí i v noci, copak je možné, aby revírník pracoval od rána do večera i do nočních hodin a chodil s baterkou po lese a kontroloval, jestli harvestor správně stanovil kvalitativní parametry toho kmene nebo ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Rozumím vašim výhradám. Pane Havle, je jich poměrně dost, těch výhrad a zdají se být alespoň z části logické, že Lesy České republiky nebudou moci pokrýt to ohromné množství, jak naznačuje pan Valný, káceného dřeva?
Petr HAVEL, agrární analytik
No, zdají se být poměrně mnohačetné, ale nejsou vůbec pravdivé. Mimochodem, ti revírníci a ti odpovědní pracovníci, jak pan Valný zmiňuje, tak existuje, tady jsou totiž, tahle, tady jsou analýzy, které se například vůbec nezmiňují, o, na podporu těžby na odvozním místě se zmiňuje /nesrozumitelné/, nezmiňuje se ze stejného roku analýza Ernst & Young, která říká naprostý opak. Tady pan Valný argumentuje nějakou svojí tezí, která ovšem při jakýmsi pokusu o /nesrozumitelné/ materiál, o Lesy České republiky konstatuje, že management a vůbec pracovníci Lesů České republiky ztratili právě tím, že de facto byla veškerá činnost /nesrozumitelné/, schopnosti lesnického know-how, to znamená, i vlastně ohodnocení a jaksi ... jako efektivní prodej toho dřeva.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Abychom zůstali jaksi laičtí pro posluchače, těch lesníků podle vás bude dost, kteří budou dohlížet?
Petr HAVEL, agrární analytik
Tak lesníků ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Nebo ti nebudou třeba.
Petr HAVEL, agrární analytik
... může být samozřejmě více, ale proboha snad nebudeme čekat, že u každého kmene bude stát jeden lesník a nebudeme snad jako přistupovat na teorii, že kdokoliv je podnikatel je zločine a určitě musí něco v tom lese ukrást, to bychom se dostali skutečně do situace, kdy můžeme třeba sice zvolit, já nevím, čipování stromů, takový projekt tady je, dokonce bude pilotně odzkoušen, ale to je neúnosné, protože ve výsledku nakonec by se zvýšily ceny dřeva a náklady Lesů České republiky.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Dodává agrární analytik Petr Havel. Já děkuji za názor i prezidentovi Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeňku Valnému. Pánové, děkuji oběma, na shledanou.
Petr HAVEL, agrární analytik
Na shledanou.
Zdeněk VALNÝ, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů
Na shledanou, díky.