Na Zemi existuje mnoho míst, které mají podobnou druhovou rozmanitost rostlin jako oblasti amazonského deštného pralesa. Překvapivé zjištění odhalil mezinárodní tým výzkumníků, který ve své studii pomocí umělé inteligence analyzoval datový soubor přibližně 170 tisíc vzorků vegetace ze všech klimatických zón a zmapoval, jak moc se mění odhady rozmanitosti rostlin, když se oblast vzorkování pohybuje od několik metrů čtverečních do hektarů. Přehled oblastí, které se na malých územích vyznačují podobnou biodiverzitou, jako oblasti amazonského deštného pralesa, vědci zpracovali do nové celosvětové mapy.
Výsledky vědecké studie, na nichž se významnou měrou podíleli i vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU), byly publikovány v prestižním magazínu Nature Communications a mohly by být využity v nových směrech ochrany přírody.
„V biogeografii a ekologii se dlouho zdůrazňuje, že největší počty rostlinných druhů se nacházejí v tropických oblastech a směrem od rovníku k pólům se druhová rozmanitost zmenšuje. To je pravda, ale jen když hodnotíme údaje o počtech druhů ve velkých územích, například krajinných celcích nebo administrativních regionech,“ vysvětlil nové zjištění ředitel Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Milan Chytrý, který je jedním z autorů článku v časopise Nature Communications.
Celý článek najdete zde