(the)
Ochranářská společnost Česká krajina začíná pracovat na svém klíčovém projektu Národního centra biodiverzity, jež by mělo být jakousi »Noemovou archou« tuzemských ohrožených druhů.
»Prioritou pro nejbližší léta je snaha vytvořit dostatečně velkou rezervaci, jež by pomohla při ochraně druhů, které jsou nyní na území České republiky ohroženy,« konstatuje ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. »Rezervaci nebude tvořit jedno souvislé území, ale mozaika menších oblastí. Celková velikost území by měla být asi šestnáct čtverečních kilometrů. Ohrožené druhy rostlin a zvířat tak získají další zázemí, které jim pomůže k přežití.«
Projekt využívá zkušeností ze zahraničí, kde jsou nestátní rezervace jednou z klíčových součástí ochrany přírody. Vznikají vykupováním zemědělské půdy, kterou její majitelé neobhospodařují nebo jejíž obdělávání přestává být pro zemědělce rentabilní. Ta se pak přeměňuje na přirozené lesy nebo louky. Na projektu se spolupodílejí také odborníci z Akademie věd České republiky, respektive jejího Biologického centra a Ústavu biologie obratlovců, ale také další instituce, například Jihočeská univerzita.
»Národní centrum biodiverzity bude nestátní přírodní rezervací, která by měla poskytnout útočiště velké části ohrožených druhů. Chránit zvířata v jejich přirozeném prostředí je totiž nejefektivnějším způsobem, jak je zachovat pro budoucí generace,« doplnil Dostál. V USA zaujímají nestátní rezervace 2,5 procenta povrchu Spojených států amerických, což odpovídá téměř trojnásobku rozlohy České republiky. Pro srovnání: tuzemské čtyři národní parky zaujímají pouze 1,4 procenta rozlohy ČR. Národní centrum biodiverzity se bude nacházet na jihozápadě naší republiky. Mělo by pomoci rozšířit unikátní přírodní celek tvořený Národním parkem a chráněnou krajinnou oblastí Šumava.