ŠIKANA NA HŘEBENECH
Vedení Krkonošského parku druhé mastně pokutuje za to,co samo dělá! TEXT IVAN BREZINA
Tohle je příběh o zvůli a totalitním drábství zeleného eráru, který se na nejvyšších českých horách chová s větší arogancí než jemnostpán Trautenberk. V létě 2003 šla do dražby Luční bouda, jeden z nejproslulejších hotelů na hřebenech Krkonoš. Zuby si na ni brousila správu Krkonošského národního parku (KRNAP), která tu zamýšlela vybudovat „středisko ekologické výchovy“. V dražbě ji ale přeplatila pražská firma AEZZ. Ochranáři se s prohrou nesmířili a začali nové vlastníky Luční tvrdě šikanovat.
Na podzim 2005 u Výrovky někdo poškodil pár větví kleče.
Pachatele se nepodařilo vypátrat. I když v tu dobu po cestě jezdily i rolby Krnapu, začali ochranáři tvrdit, že kleč určitě přejela rolba, která na Luční vozila návštěvníky koncertu kapely Mig 21. Ten se totiž KRNAP pokusil zakázat s tím, že se koná v 1. zóně parku. Jenže Mig 21 nehrál venku, ale v sále boudy. KRNAP do něj tedy měl právo mluvit asi stejně málo jako starosta, který by vám chtěl zakazovat si doma zpívat.
Mluvčí parku Radek Drahný se pak se zlomenou větvičkou kleče předváděl v televizi, aby ukázal, co je to za kazisvěty.
KRNAP firmě AEZZ napařil pokutu čtvrt milionu - „z preventivních a výchovných důvodů”. To je stejný nesmysl, jako kdybyste si koupili auto a policajti vám pro jistotu rovnou sebrali řidičák, abyste nemohli spáchat nějaký přestupek. Zdůvodnění pokuty bylo natolik bizarní, že ji v prosinci 2007 soud zrušil.
Tak a teď si sedněte a nalijte si panáka. Letos v srpnu KRNAP oznámil, že kleč je v Krkonoších přemnožená. „Nepůvodní druh“ se tam prý rozšířil tak mocně, že svou expanzí ohrožuje chráněné rostliny a živočichy. Kleč podle Krnapu navíc devastuje unikátní vysokohorskou tundru a ničí cenné „mrazem tříděné“ půdy, které vznikaly tisíce let. Ochranáři naštěstí znají řešení: prořezávky. Neufiknou žádných pár větviček. Kleč zmizí ze 179 hektarů, což se rovná ploše čtyřiceti Václavských náměstí. Jen v první fázi přijde zásah na 5,3 milionu korun z našich daní. Do útoku na kleč bude nasazen vrtulník a nákladní auta. Likvidovat ji pomohou i interbrigadisti ze Španělska, Itálie, Francie a dalších zemí, kteří si „určitě zaslouží obdiv“.
Ochranáři se tedy chystají udělat přesně to samé, za co před pěti lety šikanovali podnikatele.
Ale vlastně to není to samé - KRNAP vykácí asi tak milionkrát víc kleče, než kolik údajně zničila rolba Luční boudy. Ve zdůvodnění pokuty RNDr. Jindřich Sýkora z Krnapu napsal: „Lhostejný přístup firmy AEZZ k ochraně přírody a krajiny zakládá vysokou společenskou nebezpečnost jejího jednání.” Chovají se tedy ochranáři k přírodě milionkrát lhostejněji a nebezpečněji?
Mluvčí parku Radek Drahný si prý jako v Kocourkově nepřipadá. Jak Maximu vysvětlil, není kleč jako kleč. Ta přejetá byla původní a nepřemnožená, zatímco tahle kleč je nepůvodní a přemnožená. Tomu rozumíme - Anče s Kubou a hajným přece taky nejsou jemnostpán Trautenberk...
Dnešní likvidaci kleče podle Drahného předcházel „mnoho let trvající vědecký výzkum”. Pak ale existují jen tři možná vysvětlení. Buď se kleč záhadně přemnožila až po roce 2006, nebo „odborníci“ vlastně žádní odborníci nejsou, anebo šlo od začátku jen o úřední buzeraci majitelů Luční boudy.
***
Drábství zeleného eráru se na nejvyšších českých horách chová s větší arogancí než Trautenberk
Nacistické jednotky kdysi v okolí Luční boudy nacvičovaly boj v polárních krajích. Uvažovalo se prý dokonce o tom, že bude přestavěna do tvaru svastiky. To už je ale dávno. Dnes o tom můžete přemýšlet v sauně a vířivce (www.lucnibouda.cz).