logo Silvarium tisk

Téma
Marek Kerles

Tolik policistů v lese jsme ještě neviděli. Tak zdůvodňuje Hermann Edelmann z německého spolku Regenwald (Deštný prales) rychlý odjezd dvaceti německých aktivistů, kteří přijeli podpořit své české kolegy při jejich blokádě proti kácení stromů u šumavské Modravy.

Ačkoliv němečtí aktivisté dorazili v pátek a měli na místě zůstat až do pondělí, už v sobotu večer se narychlo sbalili a odjeli. „Na Šumavu s námi přijeli velmi mladí lidé, dobrovolníci, a my jsme nechtěli, aby si z toho pobytu odnesli nějaké traumatizující zážitky,” řekl LN Hermann Edelmann, koordinátor projektu spolku Regenwald.

Všechny totiž podle něj překvapila tvrdost střetů mezi policisty a aktivisty. „Viděl jsem, jak se stromy kácí jen několik metrů od stojících lidí a nikdo z policistů tomu nezabránil. A vůbec jsme nevěděli, že policisté nejen odvádějí lidi z lesa, ale odvážejí je v autech pryč,” řekl Edelmann. Chápe prý ale i nervozitu policistů, kteří už čtrnáct dní svádějí nekonečný boj s blokádníky. „Mluvili jsme s nimi a oni jsou z toho také nešťastní, určitě by byli raději doma s rodinou, než aby se o víkendu s někým prali na Šumavě. Takové nasazení policie v lese jsem v životě neviděl,” řekl Edelmann.

Stejně překvapivá byla ale podle něj pro německé dobrovolníky neústupnost a odhodlání českých účastníků blokády.

Spolek Regenwald pozval na Šumavu takzvaně na zkušenou dvacet dobrovolníků, kteří mají brzy odjet chránit deštný prales do Kostariky. „Jenže to, co viděli, mohlo otřást samotnou důvěrou v jejich misi. Šumava není v Kostarice, leží uprostřed Evropy, přesto se tady lidé nedokážou dohodnout, jak chránit přírodu,” uvedl Edelmann.

I když stojí na straně těch, kteří chtějí ponechat část šumavských lesů přírodnímu vývoji, ani po návštěvě blokády si údajně nedokáže udělat úplně jasný obrázek, kdo je za takové vyhrocení sporu odpovědný. „Vláda? Ministr? Ředitel parku?” ptá se Edelmann. Také v Německu byli a jsou podobné spory o způsob ochrany lesa proti kůrovci v chráněných oblastech běžné, Edelmann ale pochybuje, že by mohly dojít do takových krajností jako v Česku. „U nás se jedná o ostrou diskusi na začátku, které se účastní úplně všichni včetně politiků a pak se nějak rozhodne. A i když s tím rozhodnutím určitě není každý spokojen, je to prostě výsledek demokratické diskuse, který se dodržuje,” řekl Edelmann.

Na stranu blokádníků se včera postavil Český helsinský výbor. „Nabízí se otázka, zda policie neposkytuje ochranu protiprávnímu jednání,” uvedl výbor v prohlášení. Aktivisté totiž tvrdí, že vedení parku nemá k těžbě u Modravy všechna potřebná povolení.

Park ale argumentuje třeba verdiktem České inspekce životního prostředí, která dospěla k závěru, že kácení kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném z jejího pohledu žádné administrativní překážky nebrání.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě