Kolem 643 hektarů lesa na česko-bavorském pomezí (ale na bavorské straně) je už pěknou dobu dusno. Kultovní místo bývalých německých obyvatel Chebu má teď připadnout do správy českému městu. Rozhodl o tom před pár dny soud v bavorském Řezně.
Les zvaný Egerwald je přitom poutním místem sudetských Němců vyhnaných po 2. světové válce z Chebu. Ti také naléhali, aby si les Německo ponechalo jako připomínku odsunu, napsaly Lidové noviny. V 90. letech také navrhovali, aby zisk z prodeje lesa a stejně velké peníze z české strany šly do společné nadace, která by podporovala česko-německé projekty. To ale v Chebu neprošlo. Místo porozumění je tu pořád napětí.
„Je to nestoudnost. Češi si vždy ukořistí všechno pro sebe a Němci chtějí přitom být dobrými přáteli,” stěžuje si v deníku Mittelbayerische Zeitung Günther Wohlrab, který zastupuje na osm tisíc Němců s kořeny z českého Chebska.
Les leží v okrese Tirschenreuth. Cheb ho zakoupil už v?roce 1927. Po komunistickém převratu v roce 1948 se ale město kvůli železné oponě o majetek nemohlo starat.
Německo schválilo v roce 1965 zvláštní zákon, kterým na podobné pozemky uvalilo nucenou správu. Dodnes prý platí, že si Cheb může brát pitnou vodu z Bavorska.
Z lesa se stalo kultovní místo bývalých německých obyvatel Chebu. Uprostřed lesa funguje restaurace s chebskými prapory a stylizovaným muzeem. Život tu německý správce s manželkou nemá lehký.
Sudetští Němci žádali, aby si stát les ponechal jako formu odplaty za to, že Češi jim po válce zabavili majetek.
„Soudce výslovně uvedl, že Cheb nemůže být zodpovědný za zabrání majetku vysídlenců prostřednictvím Benešových dekretů,” napsal list SZ.
Město o takový verdikt usilovalo skoro 20 let. „Je to velký úspěch,” radoval se starosta Chebu Pavel Vanoušek.
„Je třeba si také uvědomit, že zatím rozhodnutí nenabylo právní moci, německá strana se tak může odvolat,” řekl Deníku.
Co bude s lesem a několika objekty dál, není jasné. Nejsložitější bude situace s hájenkou, ve které se nachází restaurace.
„Kupní smlouva byla podepsána, nebyl však přijatý zápis do katastru. Je tedy otázkou, zda je vůbec platná,” dodal.
Bývalí chebští Němci také poukazovali na to, že město vlastně koupilo les z jejich peněz, které před válkou odvedli na daních.
Právníci rozhodnutí soudu označili za precedens pro nároky jiných českých radnic.
Řeší se i to, jestli tu Cheb nepostaví větrný park. Nebudeme podnikat nic, co by zásadně sousední strana odmítala, dodal Vanoušek.