logo Silvarium tisk

Martina Procházková

Stromy na Šumavě se dožívají průměrně 98 let, tomu nejstaršímu bylo dokonce 513 roků, ukázal průzkum ekologů. Věk stromů zkoumali odborníci od července roku 2003 na 840 místech. Průzkumem prošlo téměř 10 tisíc pařezů na kalamitních holinách a na pasekách po plánovaných těžbách.

Podle Pavly Čížkové z oddělení ekologie správy parku byla průměrná šířka letokruhů 2,47 milimetru. Maximální pak 10,65 a minimální 0,17 milimetrů.

"Obecně platí, že čím je strom větší, tím je i starší. Na mnoha místech Šumavy, kde roste odhadem 40 milionů vzrostlých stromů, je to však jinak. Existují totiž místa, ve kterých menší smrky z podrostu jsou stejně staré nebo starší, než velké smrky z nadrostu," upozornila Čížková.

Extrémem byl strom starý 280 let, jehož pařez měl průměr pouhých 30 centimetrů, a nejstarší 513 let starý strom z Boubínského pralesa s tloušťkou 67 centimetrů. Ten se zřítil před šesti lety.   Rozdíl v lese? I osmdesát let

Vzhledově šumavské lesy vypadají stejnověké, ale průzkum ekologů odhalil, že převažují lesy různověké. V téměř třetině lesů jsou stromy, kde rozdíl mezi nejmladším a nejstarším stromem je více než 80 let.

Doposud byly hlavním zdrojem informací o věku lesa lesnické mapy, ve kterých jsou jednotlivé porostní skupiny rozděleny barvou podle dvacetiletých věkových tříd. Na zachycení skutečného věku šumavského lesa však podle výzkumníků dvacetiletá kategorie nestačí.

Mnohé mapy nedávají přesný obraz a nezohledňují odchylky ve schopnostech růstu jednotlivých stromů. Extrémním příkladem je podle Čížkové lesní porost zařazený lesnickou mapou do kategorie 80 až 100 let, ale ve skutečnosti je tvořen stromy starými 110 až 290 let.   Ani prales, ani umělá kultura

"Věková struktura všech zjištěných pařezů naznačuje, že šumavské lesy mají blíže k lesům samovolně vzniklým na opuštěné zemědělské půdě, než k pralesům nebo vysázeným kulturám. Pro šumavské lesy je typické, že v nejhojnější mladší generaci stromů jsou přítomny rozptýleně stromy starší, výjimečně staré i přes 200 let. Naše lesy jsou, tedy pokud jde o věk, nesmírně rozmanité," dodal vedoucí sekce Správy CHKO Šumava Pavel Hubený.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě