JIŘÍ ZIMOLA
Komentářů a rozborů pana Petra Uhla si hluboce vážím a přiznávám, že se s ním v drtivé většině shoduji.
Jeho až úzkostná snaha bránit jakékoli ústavní právo kohokoli, byť se touto snahou mnohdy plave proti proudu a většinovému názoru společnosti, je úctyhodná a dech beroucí.
Snad i proto mě nepřekvapilo jeho vyjádření k šumavskému „problému” a chápal jsem to jako kontinuální záležitost. Vždyť i ten brouček rošťáček, myšlen lýkožrout smrkový alias kůrovec, má právo na svou existenci a toto právo je třeba bránit.
Nemile mě však překvapilo paušální zařazení obou hejtmanství (jihočeského a plzeňského), vedených ČSSD, mezi lobbisty ve věci těžby šumavského dřeva a jeho exkluzivního zpeněžení, proti čemuž se musím důrazně ohradit.
Obě hejtmanství jsou naopak již mnoho let silně znepokojena nečinností státní správy a v důsledku toho nevratnými změnami, kterými šumavské lesy procházejí a jež jim rozhodně nejsou k užitku. Stejně tak jsou regionální správy dotčeny nedodržováním zákonů, které konkrétně u Jihočeského kraje vyvrcholilo podáním ústavní stížnosti.
Nejsme žádní lobbisté a nejde nám o dřevo! Jde nám o Šumavu a její záchranu před neodpovědnými experimentátory, donedávna ještě držícími ministerstvo životního prostředí. Chceme, abychom do budoucnosti mohli také mluvit a aby byly slyšeny a nebagatelizovány i jiné vědecké názory.
Vážíme si podpory předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který před týdnem zaslal Svazu šumavských obcí dopis, z něhož cituji: „Výsledky rozborů stávající situace ukazují, že lesy NPŠ (Národního parku Šumava) nejsou připraveny pro jejich ponechání samovolnému vývoji. Realizací řady opatření, mezi kterými bylo i ošetřování napadených stromů a likvidace kůrovce i v prvních zónách s tím, že poražené dřevo bylo důsledně evidováno a zde ponecháno pro zetlení, bylo dosaženo toho, že v roce 2002 na celém území NPŠ byl kůrovec v základním stavu a při pokračování tohoto trendu nehrozilo nebezpečí jeho katastrofálního přemnožení. Po odchodu ČSSD z ministerstva byla zrušena všechna naše nařízení, kůrovec byl ponechán samovolnému vývoji a po kalamitách vznikla jeho pandemie s katastrofálními následky pro celou oblast Šumavy tak, jak uvádějí obce ve svém vyhlášení...” Důrazně opakuji, že obce i kraje chtějí zachování národního parku a jsou připraveny pracovat na novém zákonu o NPŠ, který stanoví rozsah jednotlivých zón i způsob hospodaření v nich.
Vyhrožováním, silnými prohlášeními, tendenčními pořady v ČT a dehonestací všech, kdo mají jiný než „správně zelený” názor, se tomuto cíli rozhodně nepřibližujeme.