logo Silvarium tisk
Ekonomika
FILIP GRYGERA

Kdo nahradí přímotopy kotlem na dřevo, ve starším domě ušetří až 40 tisíc korun za rok. Podobnou úsporu přinese přechod k tepelnému čerpadlu. Finančně nevýhodné je naopak měnit uhlí za dřevo.

Vytápění elektřinou je luxus. Otočíte kolečkem a hned se zahřejete. Nemusíte přikládat, vynášet popel ani čistit komín. Za komfort se však platí, a čím dál tím víc. Ceny elektřiny v příštích letech nejspíš neklesnou, čeká se naopak růst. Proto je na místě uvažovat o změně. Platí to i pro lehký topný olej, propan, zemní plyn či koks.
Ať budete posuzovat změnu jakéhokoli zdroje vytápění, kromě paliva počítejte i s pořizovacími cenami kotlů a příslušenství. Například u přechodu z elektřiny na dřevo se investice vrátí za pět let, u vybudování tepelného čerpadla za sedm let. Naopak třeba při výměně uhlí za dřevo nejsou rozdíly v nákladech velké, takže byste na návrat investice čekali skoro celé století.

Dřevo je nejlepší zplynovat

Nejlevnějšími palivy jsou dřevo a výrobky z dřevěného odpadu, tedy biomasa. Při přechodu z jiného paliva je nutné postavit či vyvložkovat komín, celkově se dá vejít do 150 až 200 tisíc korun. Na kotle na biomasu je možné získat dotaci až 95 tisíc korun, takže se investice rychle vrátí.

Štěpka vychází nejlevněji. Kromě specializovaných kotlů jí lze topit i v kotli na dřevo či na peletky. Má nízkou výhřevnost, proto se paliva spotřebuje hodně.
Náklady: starší dům 19 400 korun, nový 10 800 korun.
Dřevo od loňska podražilo, z klasických paliv je však stále nejlevnější. Nejefektivnější je použít zplynovací kotel s akumulační nádrží, což stojí asi 100 tisíc korun.
Náklady: starší dům 26 600 korun, nový 14 800 korun.
Peletkami lisovanými z dřevní drti se topí v kotlích s automatickým přikládáním, což šetří čas. Z biomasy mají peletky největší výhřevnost a kotle nejvyšší účinnost.
Náklady: starší dům 29 000 korun, nový 16 100 korun.
Dřevěné brikety se také lisují z odpadu, topí se jimi v kotli na dřevo či v krbových kamnech. Mají větší výhřevnost než dřevo, mohou však častěji zanést komín sazemi.
Náklady: starší dům 35 500 korun, nový 19 700 korun.

Hnědé uhlí je laciné, koks nezabere místo

Hnědé uhlí mezi pevnými fosilními palivy dominuje, hlavně kvůli nízké ceně. Je to však vytápění náročné na skladovací prostor a také dost neekologické. Kromě velkého množství škodlivin vypuštěných do ovzduší se téměř polovina hmoty vyhodí v podobě popela.
Náklady: starší dům 28 400 korun, nový 15 800 korun.
Černé uhlí má větší výhřevnost, kotle jsou však také málo účinné.
Náklady: starší dům 36 700 korun, nový 20 400 korun.
Koks vychází poměrně draho, jeho výhodou je však vysoká výhřevnost - dvojnásobná ve srovnání s dřevem. Ze všech pevných paliv je nejméně náročný na skladovací prostory.
Náklady: starší dům 48 400 korun, nový 26 900 korun.

Plyn podražil, topný olej zlevnil

Zemní plyn je cenově mezi elektřinou a dřevem. Za poslední rok stouply ceny v průměru o 10 procent. Nyní se stabilizovaly, žádné velké zlevňování se však nečeká. Vytápění je komfortní, ale dodávky jsou závislé na zahraničí.
Náklady: starší dům 42 500 korun, nový 25 300 korun.
Lehký topný olej je na okraji zájmu, donedávna byl nejdražším palivem. Ceny sice poklesly na úroveň koksu, i to je však stále hodně.
Náklady: starší dům 48 000 korun, nový 26 700 korun.
Propan je také dost drahý. Hodí se třeba tam, kde se brzy plánuje zavedení plynu, na chaty nebo na přitápění na jaře a na podzim.
Náklady: starší dům 49 300 korun, nový 27 500 korun.

Tepelné čerpadlo pracuje levně, i když využívá drahou elektřinu

Elektřina teď vychází nejdráž ze všech paliv. Výjimkou je tepelné čerpadlo, k jehož pohonu stačí jen asi třetina proudu ve srovnání s elektrokotlem. Řadí se tedy k nejlevnějším zdrojům vytápění, ve starším domě mohou být náklady dokonce nižší než při vytápění dřevem. Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady, i přes 300 tisíc korun, u některých typů je nutný i větší pozemek. Vysokou cenu může snížit dotace až 85 tisíc korun.
Náklady: starší dům 23 600 korun, nový 14 900 korun.
Akumulačně se vytápí hlavně kamny v jednotlivých místnostech, méně často akumulačními elektrokotli. Roční platby jsou o něco nižší než u přímotopného kotle, k ohřevu lze využít nízký tarif. Náklady: starší dům 52 700 korun, nový 31 400 korun.

Přímotopné vytápění (buď panely v místnostech, nebo elektrokotel) je teď suverénně nejdražší. Nižší cena může být při vytápění kamennými panely, u kterých lze po rozehřátí využít zbytkové teplo. Náklady: starší dům 66 900 korun, nový 39 300 korun.
Poznámka: roční náklady TZB-info.cz, dům 150 m2, starší 180 kWh/m2 a rok, nový 100 kWh/m2 a rok

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě