Praha - Nejčistšími českými horami jsou v současné době Krušné a Jizerské hory, které dříve platily za nejpostiženější. Relativně nejhůř jsou na tom nyní naopak Beskydy a Jeseníky. Znečištění tuzemských hor se ale celkově za posledních 20 let výrazně snížilo. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na rozsáhlý výzkum, který v uplynulých dvou letech provedla Česká geologická služba. Výzkum stál 40 milionů korun a platilo ho Norsko ze svých fondů.
Geologové v nejvyšších a nejodlehlejších zákoutích hřebenů hor instalovali lapače vzorků námraz. Pak námrazu nechali roztát, podrobili ji chemické analýze a data porovnali s hodnotami naměřenými v polovině 80. a na začátku 90. let. Zlepšení je patrné u všech hor. "U některých látek se snížily koncentrace desetkrát i stokrát," řekl deníku vedoucí výzkumného týmu Martin Novák.
Moravské hory znečišťují i zplodiny z neodsířených polských továren
Česká republika i většina sousedních zemí již dříve odsířily a odprašnily své továrny. Filtry na komínech německých továren jsou také podle Nováka důvodem toho, proč jsou Krušné a Jizerské hory, kam dřív vítr zanášel zplodiny z východního Německa, nyní nejčistšími horami v republice.
Relativně větší znečištění moravskoslezských hor vědci přičítají zplodinám z dosud neodsířených polských továren. "Ty látky se sem s nejvyšší mírou pravděpodobnosti dostávají přes hranice z Polska, především z oblasti kolem Katovic, kde je obrovská koncentrace elektráren a továren," citují noviny geochemika Vladislava Chrastného. Podle něj ale koncentrace látek naměřených v horách nejsou člověku nebezpečné.