10.11.2010
Průmysl a energetika
Česká republika se bude v nejbližších letech potýkat s akutním nedostatkem biomasy. Chybět budou hlavně statisíce tun dřevní štěpky, která vzniká jako odpad z těžby dřeva. Již dnes spotřebovávají teplárny a další zdroje 1,1 milionu tun štěpky ročně a podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) budou v budoucnu potřebovat další minimálně dva miliony tun.
Potenciál českých lesů se přitom podle ERÚ i poradenské společnosti Invicta Bohemica pohybuje mezi 1,6 a 1,7 milionu tun.
„Potenciální poptávka několikanásobně převyšuje nabídku, protože řada uhelných zdrojů diverzifikuje paliva a zvyšuje podíl biomasy,” uvedl pro deník E15 místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. To potvrdilo i ministerstvo životního prostředí (MŽP). „V současnosti investoři realizují třináct významných projektů a dalších čtyřiadvacet je v plánu v nejbližší budoucnosti. Poptávka po dřevní štěpce dramaticky převýší nabídku,” uvedl mluvčí MŽP Petr Kučera.
Teplárny se částečným přechodem na biomasu brání riziku růstu cen hnědého uhlí. Výroba tepla a elektřiny z obnovitelného paliva je výhodná i vzhledem k vyšším výkupním cenám, které dotuje stát. Díky nastavené legislativě tak vydělávají například teplárny v Plzni, Žatci či Dalkia Krnov.
Rychlý růst poptávky však může podle Němečka ohrozit papírenský a dřevozpracující průmysl a především menší zdroje, kterým se fatálně prodraží paliva. „Vyšší ceny biomasy výrazně zvýší náklady na vyráběné teplo, což může způsobit lokální problém se zásobováním,” řekl Němeček. Velké zdroje doslova vysávají biomasu ze svého okolí. Nedostatku biomasy se naopak nebojí ekologové. „Nastane jen v případě, že se zrealizují všechny projekty,” řekl Edvard Sequens z hnutí Calla.
Spalování biomasy jen s povolením
Nedostatek dřevní štěpky hrozí podle energetiků i v případě, že se nepostaví část plánovaných zdrojů. Ministerstvo průmyslu a obchodu se proto chystá zavést státní autorizaci pro výrobu energií. Ministerstvo by rozhodovalo o výstavbě zdrojů nad jeden megawatt instalovaného výkonu. Bez regulace cena biomasy podle energetiků neúměrně vzroste.