8.11.2010
Monitor
JAC
František Krejčí, který byl donedávna ředitelem Národního parku Šumava, se rozhodl složit funkci. Důvodem byla údajně nízká podpora ze strany nového ministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS.
Krejčí v pondělním vydání pořadu Hydepark často musel obhajovat kontroverzní strategii nekácení kůrovcem zamořených stromů. Velké části diváků, mezi kterými se objevili i lesník či podnikatel působící v rámci národního parku, se totiž takový přístup zdá nebezpečný.
Kiril nás nezlomil
„I po orkánu Kiril jsem zůstali při smyslech," hájil bývalý ředitel metodu, při které se kůrovcem napadené či mrtvé stromy nechávají na místě. Důvodem je, že se les údajně rychleji vzpamatuje. Podle odpůrců ale přítomnost zamořených kmenů urychluje šíření kůrovcové kalamity a les jednoznačně ničí.
„Zajděte si na Bayrischewald," radil jeden z diváků Krejčímu.
Česká strana Šumavy se totiž údajně nedá s tou bavorskou vůbec srovnat, zde podle volajícího muže funguje podnikání a příroda v naprosté symbióze.
Spolupracujeme s Bavorskem
Na to končící ředitel odvětil, že správa parku pod jeho vedením se od správců bavorského lesa učila a nyní plánuje další spolupráci.
„Myslím, že zelená střecha Evropy je Šumava pořád," polemizoval Krejčí s lesníkem, který označil nynější stav parku za
katastrofální. Končící správce lesa dodal, že podle jeho názoru současných 6 procent rozlohy, které zaujímají suché stromy, ničemu nevadí. Naopak se horský les v těchto místech obnoví rychleji, než kdyby zde byl porost vykácen.
Na závěr pořadu František krejčí doplnil, že i navzdory své rezignaci je domluven s ministrem Drobilem na další spolupráci, rád by se totiž i nadále podílel na rozvoji Národního parku Šumava.