logo Silvarium tisk

JAN SEDLÁK

Docent Antonín Buček navštívil Jablonec, aby si prošel trasu plánované Západní tangenty. A nestačil se divit. Mnohému.

 

Jablonec n. N. – Do Jablonce přijel ekolog Antonín Buček vlakem, jak se na správného ekologa patří, sám ale říká, že řidičský průkaz i vůz vlastní. V Jablonci byl ve středu tohoto týdne poprvé.

Přijel na pozvání přátel a dvou občanských sdružení: Žižkův Vrch a Srnčí Důl. Na jejich žádost si přijel prohlédnout místa, kudy vede plánovaná trasa takzvané Západní tangenty.

„Prošel trasu směrem od Brandlu k bývalé porodnici,” popsal Jan Vokurka, předseda sdružení Srnčí Důl. Antonín Buček byl napojením města na les nadšen.

„Není to obyčejný les. Ihned mne zaujala první část, kterou jsme procházeli. Les tu zarůstá staré lomy. Tady by se mohlo vyučovat a ukazovat, jak les znovu zarůstá kdysi zdevastované území,” vyjadřoval své pocity bezprostředně po procházce.

Dokonce si dokáže představit, že konkrétně toto místo by mohlo být chráněno.

A šel dál. „Náhle jsem si představil, jak tu budou stavět, protože ten terén je pro silnici nepříznivý. Stavba by ho navíc nenávratně zdevastovala,” přiblížil ekolog. Stavbu tangenty označil za obrovský zásah do zdejší krajiny.

Pozastavil se i nad tvrzením, že Jablonec čeká vyšší zatížení dopravy, a proto je tangenta nutná. „Nikdo dnes nemůže říci, že za čtyřicet padesát let nebudeme jezdit třeba jen na kolech. Navíc i podle připravovaného územního plánu mi přijde, že ta silnice jde odnikud nikam,” vysvětlil Buček.

Za minimálně zvláštní považuje absenci studií dopadu na životní prostředí a krajinný ráz. „Studie měly být dříve než plán. Takové změny v územním plánu nejdou udělat tak, že to nakreslím v kanceláři,” podivil se ekolog.

Snad ještě více se podivil nad původní trasou tangenty. „V novém návrhu je tangenta náhle přesunuta do lesa. Proč? Protože tu nikdo nebydlí?” „Jablonec by si měl Srnčí Důl zachovat v této podobě. Jde o přímý přístup z města do lesa, který by zničily tuny a tuny betonu. Je jen na jabloneckých zastupitelích, aby si položili otázku, zda a proč stavět zrovna tuto variantu. Proč zničit přístup do lesa pro další generace, proč les ničit,” uzavřel úvahy nad plánovanou trasou Západní tangenty Antonín Buček.

Vyjádřil se ale i k plánované výstavbě překladiště tamtéž. „Nechápu, že to na toto místo mohl vůbec někdo naplánovat. Jsou tu prudké svahy a vodní zdroje. Velmi překvapivé místo,” popsal Buček.

Z návštěvy předního českého ekologa nevzejde žádná oficiální zpráva či studie dopadů stavby Západní tangenty na životní prostředí. „To by mělo zajistit město,” doplnil Buček.

***

Docent Ing. Antonín Buček, kandidát věd (narozen 17. září 1942 v Brně) je významný český krajinný ekolog. Předseda Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Od roku 1991 působí na Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Je laureátem Ceny Josefa Vavrouška za rok 2008.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě