(vj, ned)
ŠUMAVA Leckoho rozčílí a rozkřičí se kritici z více stran. Po měsících urputného dohadování míří do parlamentu návrh pravidel, kterými by se měl řídit život v největším chráněném území v Česku. Ministerstvo životního prostředí posílá poslancům na stůl sporný návrh zákona o Národním parku Šumava.
Sotva se narodil, už je slyšet z obcí, že bere málo ohledy na obyvatele Šumavy. Někteří vědci nebo zástupci Hnutí Duha na druhé straně kritizují, že návrh zásadně brzdí rozšíření území, kde se má příroda vyvíjet bez lidských zásahů. Rovněž je zlobí, že není nikde jasně stanoveno, že hlavní cíl Národního parku Šumava je ochrana přírody.
„Je mi jasné, že ne všichni odcházejí plně spokojeni,” řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS po středečním večerním jednání u kulatého stolu.
Návrh zákona předpokládá, že první zóny - ty nejpřísněji chráněné - budou z celkové rozlohy parku činit 26,5 procenta. Bezzásahové území by zabralo 22 procent. Nyní je to třináct procent, ale například bývalé vedení Správy Národního parku Šumava se snažilo držet bezzásahový režim zhruba na třetině parku.
Podle představ ministerstva by se rozloha bezzásahového území mohla po letech dostat na maximálně 35 procent, což je zhruba 24 tisíc hektarů.
Šumavští starostové zcela nadšeni z návrhu nového zákona nejsou. Tvrdí, že se v něm zapomíná na místní lidi. „Tady nejde o procenta zón, ale o chod a existenci obcí v šumavském parku do budoucna. Návrh zákona málo hájí zájmy lidí v obcích, ve kterých místní přicházejí o práci,” říká starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Starostové a podnikatelé, kteří si mysleli, že jim ministr půjde zcela na ruku, jsou teď zklamaní. Chalupa například do návrhu zákona sice prosadil, aby pro lanovku na Lipensku na Hraničník, která má dopravovat české lyžaře do rakouského areálu Hochficht, byl třinácti hektarový průsek vyčleněn z národního parku. Okolní území ale zůstane v parku zachováno včetně přísné ochrany přírody, aby prý tak bylo vyloučeno, že se okolí lanovky bude využívat ke stavebním účelům. „Přijatelná je pro mě pouze lanovka,” vzkázal Chalupa.
„Představovali jsme si, že první zóny budou mít 40 procent rozlohy parku, takže s výsledkem jsme spokojeni částečně, řekl vědec z Jihočeské univerzity Jaroslav Vrba. Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha tvrdí, že podle plánu ministerstva by bezzásahové území tvořilo 35 procent rozlohy parku až za více než 40 let. „A ve stávajícím plánu péče je, že do roku 2030 bude bezzásahové území 50 procent. To znamená, že ministerstvo razantně škrtá plochu, která má být výhledově ponechána samovolnému vývoji,” prohlásil Kotecký. Ten navíc varuje, že návrh zákona otevírá národní park plánům podnikatelů. „Například pro budování velkých turistických středisek. Podle průzkumů veřejného mínění si ale tohle v národním parku většina lidí nepřeje,” konstatoval Kotecký.