MICHAL SKLENÁŘ
Vyškovsko, Hodonínsko – Lesníci, těžaři i některé obce se radují. Naopak ekologové a ochránci přírody netají zklamání. Šanci, že by se přírodní park Ždánický les stal chráněnou krajinnou oblastí, stát promarnil.
„Ždánický les jsme navrhli mezi seznam evropsky významných lokalit, ale neprošel meziresortním připomínkovým řízením. Tím pádem se nedostal na národní seznam a není v Natuře,” zdůvodnil Petr Slavík z brněnského pracoviště Agentury ochrany a přírody krajiny.
Podle něj ale není ztracená naděje, že by se park v budoucnu do seznamu dostal. „Lze očekávat, že Evropská komise vznese připomínku, proč některá chráněná území nejsou v národním seznamu. Celou záležitost budeme dál řešit a zřejmě tuto lokalitu navrhneme znovu. Nedokážu teď ale přesně říct kdy,” doplnil Slavík.
Těžba zůstává
Každopádně v klidu nyní mohou být těžaři. Ti podle Slavíka už dřív usilovali o to, aby jim dal stát smluvní záruky, že nový status parku neovlivní možnosti těžby ropy na jeho území.
Ždánický les je totiž bohatý na naleziště mimořádně kvalitního druhu této suroviny, jež se používá i na kosmetické účely.
Mluvčí Moravských naftových dolů Dan Plovajko tuto informaci přímo nepotvrdil. „Investovali jsme stovky milionů korun do průzkumných a těžebních činností, a tak jsme chtěli tyto investice chránit a mít garance, že v naší činnosti můžeme dál pokračovat. Požadovali jsme přitom jasné stanovení podmínek a pravidel,” uvedl Plovajko. Spokojení jsou nyní lesníci, kteří měli strach, že vyšší stupeň ochrany výrazně omezí těžby v lese. „Jsme rádi, že celá záležitost takhle dopadla. Domnívám se, že současný stav ochrany tohoto území je dostačující,” vyjádřil se šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík s tím, že přísnější ochrana Ždánického lesa by lesníkům komplikovala hospodaření.
Sepsali petici
Radost neskrýval ani třeba starosta obce Dambořice na Hodonínsku Josef Kratochvíl. „Samozřejmě jsem skutečnost, že Ždánický les není v seznamu, přivítal. Obávám se ale, že se tam v budoucnu stejně ocitne. V lese vše nyní funguje dobře, tak proč to měnit? Nemohli bychom chodit ani na houby,” řekl Kratochvíl. Vroce 2008 podepsalo právě v Dambořicích petici proti tomu, aby se Ždánický les stal chráněnou krajinnou oblastí, sto lidí.
Jsou ale i obce, které mají na celou záležitost jiný názor. Třeba starosta Heršpic Jiří Ziegler by vyšší stupeň ochrany nedalekého lesa uvítal. „Myslím, že by to pro nás byla výhoda při čerpání peněz z evropských fondů. Ubylo by byrokracie. Třeba stavební povolení v chráněné oblasti by bylo možné vyřizovat jen na jediném úřadě a ne několika, jak je tomu dnes,” objasnil Ziegler.
Natura: Ždánický les bude chybět
Nezanedbatelná by podle něj byla i skutečnost, že oblast Ždánického lesa by získala na prestiži a byla by tak atraktivnější třeba pro turisty. S vyhlášením Ždánického lesa coby chráněnou krajinnou oblastí by neměl problém třeba ani Jaroslav Šimandl, starosta obce Bošovice, která se také nachází nedaleko přírodního parku.
Ochránci přírody pak vyloženě litují, že ochrana flóry a fauny Ždánického lesa nebude přísnější. „Je to určitě škoda. Obce mají z omezení plané obavy,” vyjádřil se Stanislav Koukal ze slavkovské organizace Českého svazu ochránců přírody. Právě z jeho iniciativy před lety orgány ochrany přírody vyhlásily Ždánický les přírodním parkem.
Že je strach z kroků vedoucích k intenzivnější ochraně Ždánického lesa planý, několikrát tvrdil i Slavík z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Obavy, že už se do Ždánického lesa nebude smět chodit třeba na houby, jsou zcela mylné. Ždánický les je rozsáhlá oblast, není tam taková turistická zátěž na relativně malou rozlohu, jako třeba na Pálavě. Zákazy a omezení tam tedy nebudou nikdy tak přísné a navíc se budou týkat jen malé části území. Pokud jde o zákaz sběru hub, pochybuji, že by byl někde nutný,” objasnil před časem Slavík.
Podle něj je v některých oblastech neustále žádoucí i těžba dřeva, takže lesníci státních ani vojenských lesů se nemusejí obávat, že by zcela přišli o práci.
Přírodní park Ždánický les vyhlásil Okresní úřad ve Vyškově v roce 1996. Nachází se převážně na Vyškovsku a Hodonínsku, jeho okrajové části i na Kroměřížsku a Břeclavsku. Z valné části se jedná o soustavu dubohabrových lesů a bučin. Patří tam ale třeba i okrajové stepní oblasti se vzácnou květenou. Na území parku se nacházejí rezervace Mušenice, Rašovický zlom a U Vrby a celá řada přírodních památek. K nejznámějším z nich patří Jalový dvůr u Heršpic.