ONDŘEJ ŠANDA
Reaguji na aktivitu některých politiků před nadcházejícími volbami. Podle mého názoru by k Šumavě měli hovořit hlavně odborníci – přírodovědci z univerzit a Akademie věd.
V národním parku je třeba podporovat přirozený vývoj přírodních procesů. Je si třeba uvědomit, že v nejcennějším území NP Šumava, kde si příroda pomůže sama, není nutné zasahovat.
Příroda umí zalesnit levněji, kvalitněji a zdravěji. VNPŠ se proti kůrovci zasahuje v méně cenných územích. S čím jediným souhlasím s ministrem Drobilem je, že je třeba sjednotit roztříštěnost prvních zón. Dnešní stav, kdy je 135 prvních zón, je neudržitelný. Kdo tvrdí, že kůrovcem napadené stromy jsou v mrtvém lese, ten neví, o čem mluví. Musí se člověk podívat dovnitř do lesa a ne tuto situaci sledovat jen z vrtulníku nebo silnice.
Vypadá to, že ministr životního prostředí Drobil, podle toho co říká, se nebyl v lese ani podívat. Jinak by nemohl říct, že je to mrtvý les. Tento les je plný mladých náletových stromků, nejen smrků, ale i listnáčů. Kdo se umí dívat kolem sebe, vidí, že tento tzv. „suchý les” žije. Čtenáři se mohou podívat také na webu České televize na pořad Přidej se, který se problematikou Šumavy zabýval. Byl to díl z 1. září a 8. září. Bylo to tam krásně popsáno. Stromky potřebují živiny ze starých rozpadajících se stromů.