VÁCLAV JANOUŠ
Jihočeští odborníci roky vymýšleli, jak využít v boji proti lýkožroutu smrkovému houbu, která je v přírodě jeho nepřítelem. Nyní na to přišli a po sérií testů zjistili, že dokážou zlikvidovat 8 z 10 brouků.
ŠUMAVA Jihočeští vědci vymysleli spásu pro šumavské lesy, které ničí kůrovec. Objevili mikroskopickou houbu, jež dokáže brouky zabít. Její funkčnost je až neuvěřitelná: zabije 80 procent lýkožroutů smrkových. Stačí ji rozprášit do lesů. Vědci tento způsob už roky testovali, včera však poprvé promluvili o výsledcích.
Houba pojmenovaná Beauveria Bassiana se v šumavských lesích běžně vyskytuje a je přirozeným nepřítelem kůrovce. Když ho napadne, pokryje jeho tělo bílým povlakem, začne jej rozkládat a brouk uhyne.
Vědci z Jihočeské univerzity také přišli na způsob, jak houbu vyrobit v potravinářském nezávadném prášku. Ten pak stačí rozprášit do lesů těsně předtím, než brouk z napadených stromů vyletí k dalším kmenům. To je dvakrát ročně při takzvaném rojení. Nejdříve začnou lesníci používat novou metodu na jaře příštího roku. „Jde velmi dobře odhadnout, kdy brouk vylétne, kde i kam poletí. Stačí tak prášek jako studený kouř rozprášit například na okraji lesů a ten se díky své dobré vlastnosti přichytí na kůrovce. Úmrtnost brouků je obrovská - sedmdesát až osmdesát procent,” popsal šéf vědeckého týmu, profesor Zdeněk Landa z Jihočeské univerzity na včerejší konferenci o výzkumu šumavských lesů v Srní.
Spolu s dalšími vědci a studenty mikroskopickou houbu zkoumá v laboratořích už delší dobu. Od roku 2008 ji zkusili i v praxi v šumavském národním parku. Nejprve ji rozprašovali v roztoku s vodou z práškovacích letadel a helikoptér i po zemi z rozprašovačů. Účinnost však byla sotva poloviční. „Především se nedařilo dostat roztok pod kůru a kůrovce nakazit. Problém byl i vodu někam vozit. Tady stačí vzít kilogramový prášek,” doplnil Landa. Pak odborníci vymysleli práškovou podobu, která slaví úspěchy i v obřích ohniscích kůrovce, kde ji už testovali.
Správa šumavského parku i lesníci jsou z objevu nadšení: do boje s kůrovcem by se vedle otrávených kmenů sloužících jako návnady, feromonových lapačů nebo trojnožek mohli pustit zbraní, kterou má sama příroda. „Pokusíme se novinku zaregistrovat jako oficiální metodu ochrany lesa a rádi ji zkombinujeme se současnou obranou lesa proti kůrovci. A to hlavně v místech, odkud kůrovec vylétává. Je to teď jedna z nejefektivnějších metod, a přitom není vůči přírodě parku agresivní,” komentoval ředitel správy parku František Krejčí.
Naopak starostové šumavských obcí se k vědeckému objevu staví spíše skepticky. „Jen se směju. Už jsme v minulosti práškovali mandelinku bramborovou DDT,” připomněl předseda Svazu šumavských obcí Jiří Hůlka nechvalně známý a dnes zakázaný chemický postřik.