Část nabídek podaných v tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) je podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) úmyslně cenově podhodnocena. Asociace proto dnes v dopise vyzvala ministra zemědělství Ivana Fuksu a generálního ředitele LČR Svatopluka Sýkoru ke zrušení podezřelých částí veřejné zakázky. Prezidentem ČAPLH je František Dejnožka, šéf Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS), která vede v současné době s vedením LČR ostrý spor.
„Z údajů průměrného zpeněžení dříví zveřejněného LČR v přehledu nejlepších nabídek je zřejmé, že s největší pravděpodobností jsou v nabídkách s nejlepším saldem i nabídky, jejichž struktura cen dříví nese charakter spekulace se strukturou ceníkových položek vzhledem k rozdílu zadání a skutečné struktury těžeb,” uvádí Asociace v dopise.
Z dosud publikovaných údajů je prý zřejmé, že část nabídek je ryze spekulativních a má umožnit následnou manipulaci s výsledky. Asociace nevylučuje, že se některé firmy dohodly s jinými subjekty a že po svém vítězství díky nízké ceně ze soutěže odstoupí. Za to budou od společností, kterým vítězství přenechají, požadovat určitou kompenzaci. Asociace proto žádá zadavatele, aby ve všech případech, kde skutečný vítěz nepodepíše následně s LČR smlouvu, takovou zakázku zrušil a vypsal ji znovu.
ČAPLH ale zároveň připouští, že „uvedené jednání, byť je v rozporu nejen se soutěžním právem, je velmi obtížně prokazatelné”.
Jednoroční tendry na práce a prodej dřeva ve státních lesích v roce 2011 se v současné době vyhodnocují, přičemž výsledky mají být oznámeny v závěru listopadu. Hodnota zakázky je zhruba 2,44 miliardy korun. Hlavním kritériem pro výběr vítěze je nabídnutá cena. Jednoroční tendry vypsané LČR kritizují také menší dřevozpracující firmy a ekologové.
Už dříve napadla tendry u antimonopolního úřadu Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD). Podle ní jsou zakázky diskriminační, neboť zvýhodňují velké těžebně-zpracovatelské firmy oproti pilám, které se nezabývají těžební a pěstební činností. „Vedení Lesů ČR a ministr zemědělství Ivan Fuksa se rozhodli šibalsky prodávat státní dříví jen těm, kteří ho kácí a zároveň patří mezi největší firmy v zemi,” uvedl prezident AČMD Zdeněk Valný.