Region Čechy
JINDRA PAŠKOVÁ
Práce Na Ztraceném se podle mluvčího správy NP Šumava Pavla Pechouška o víkendu zastavily, první část asanačních prací je u konce. Od pondělí se pouze odkorňuje nastojato.
„I přes nezákonnou blokádu se dařilo splnit plán prací. Většinu kůrovcem napadených stromů jsme asanovali. Na zbytku stromů je kůrovec v takovém stadiu vývoje, že do zimy nevyletí a neohrozí tak další stromy,” konstatoval Pechoušek.
„Od 25. července, kdy tu práce, související s kůrovcovou kalamitou tisíciletí, začaly, tu správa parku asanovala více než pět tisíc stromů z celkových 130 tisíc,” upřesnil. „Zhruba 4200 stromů se pokácelo, 1300 se odkornilo nastojato,” doplnil náměstek ředitele Tomáš Fait.
Pomohlo i studené a mokré léto. „Terénní pracovníci na několika místech zaznamenali tak vysoké procento uhynutí kůrovce ve stromech, že vedení správy rozhodlo o zastavení kácení. Tak tomu bylo například v lokalitě Jezerní hřbet u Srní, kde se množství parazitovaných kůrovců blíží stu procent, nebo Gsenget u Prášil,” upřesnil mluvčí.
„V případě, že je kůrovec v různých stadiích vývoje pod kůrou stromů usmrcen plísněmi, houbami či viry, pak z tohoto stromu nehrozí výlet kůrovce a napadení dalších stromů. Z pohledu ochrany lesa je zbytečné strom kácet,” popsal náměstek správy parku Jiří Mánek.
„Rozhodně ale nejde o to, že by příroda sama vyřešila problém s kůrovcem na Šumavě. Jedná se jen o několik dílčích lokalit,” dodal.