Ludvík Pouza
Každému zloději stromečků hrozí pokuta, která může dosáhnout až výše 15 000 korun
Klatovsko
S příchodem předvánočního období se zvyšuje riziko krádeží nejen vánočních stromků, ale i jmelí, které roste jako poloparazitna větvích v korunách dospělých stromů. Lesníci proto posilují intenzitu dozoru v lesích a zároveň činí řadu preventivních opatření, aby ohrožené porosty ochránili. Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zakázáno zákonem o lesích a povolit ho může jen majitel nebo správce lesa. Lidé pokoušející se jmelí z lesů nelegálně získat totiž způsobují nejen velké škody na stojících stromech, ale často ohrožují i svůj vlastní život.
„V rámci prevence se lesníci v předvánočním čase pohybují zejména v místech, která by zloděje mohla nejvíce nalákat. Dohled probíhá každý den nepravidelně v denní či noční době. Samozřejmostí je, že stejně tak jako loni, i letos budeme spolupracovat s Policií České republiky. Lesy ČR rovněž používají u mladých lesních kultur postřik chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit. Při pokojové teplotě však tato látka silně zapáchá. V neposlední řadě lesníci přistupují i k odstraňování bočních větví či přestříkávání větví a kmínku stromu barevným sprejem, čímž sníží estetickou atraktivnost stromku,” říká mluvčí společnosti Lesy ČR Zbyněk Boublík.
Lidem se navíc krádež stromku rozhodně nevyplatí: každému zloději totiž hrozí pokuta, která může dosáhnout až výše 15 000 Kč.
„Máme zhruba 1400 hektarů lesů. Naštěstí nemáme žádné pro zloděje atraktivní lokality, kde by mohli stromečky krást. Stává se však, že každý rok někoho při krádeži chytíme. Děláme totiž v lesích namátkové kontroly. Město Sušice každoročně pro zájemce prodává stromečky z různých prořezávek, ale na pěstování stromečků pro Vánoce se v žádném případě nespecializujeme,” informoval ředitel Sušických lesů a služeb Petr Málek.
V posledních letech je naprostá většina vánočních stromků na trhu pěstována specializovanými firmami na plantážích mimo les, kde je možné dosáhnout významně lepšího estetického vzhledu než u stromků v lese.
„Problémy se zloději jsou každý rok. Snažíme se však naše plantáže hlídat,” říká pěstitel vánočních stromků v Hrádku u Sušice František Valdman
Obdobné to je i při krádežích jmelí, neboť kromě pokut lidé riskují i své vlastní zdraví a životy. Jmelí totiž roste až ve vrcholových partiích stromů, a není proto snadné se k němu dostat. Lidé tak šplhají do obrovských výšek, aniž by přitom měli odpovídající vybavení a znalosti.
„Někteří nenechavci používajík výstupu do korun stromů například stupačky s kovovými hroty, které narušují kůru zdravých stromů. Ty jsou pak náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může vést až k úplnému odumření stromu. Řada lidí se kvůli pár větvičkám jmelí nebojí ani samotný strom pokácet. Tomu, kdo bude při krádeži jmelí přistižen, však nehrozí jen trest vysoké pokuty, v horším případě totiž riskuje nebezpečí pádu, závažného zranění či dokonce smrti. Aza to pár větviček jmelí jistě nikomu nestojí,” pokračuje Boublík
Vánočních stromků budei v letošním roce na trhu dostatek. Jejich ceny však oproti loňskému roku minimálně o 5 procent podraží. Pěstitelům totiž stoupají provozní náklady, včetně nákladů na dopravu. Prodej vánočních stromků bude na Klatovsku zahájen v prvním prosincovém týdnu.