V lesích Jihlavy loni pracovníci kvůli kůrovcové kalamitě vytěžili rekordních 250 000 metrů krychlových dřeva, šestkrát víc, než měl městský podnik v ročním plánu. Vysokým tempem pokračovaly v těžbě i další podniky oslovené ČTK. Některým už produkce v meziročním porovnání klesla, což bylo způsobené i velkým úbytkem smrkových lesů na Vysočině, které kůrovec likviduje několik let. Vloni podle lesníků počasí šíření kůrovce zpomalilo, ale nezastavilo.
Městu Jihlava patří skoro 3 800 hektarů lesů. V roce 2020 v nich bylo vytěženo 220 000 metrů krychlových dřeva, vloni objem stoupl o dalších asi 30.000 metrů krychlových. „Letos to vidíme ještě tak na 200 000 metrů krychlových a budeme pomalu končit,“ řekl jednatel Správy městských lesů Václav Kodet. Rojení kůrovce podle něj bylo sice minulý rok díky počasí méně, ale v této oblasti už je tohoto škůdce příliš mnoho. Předpokládá, že se udrží jen mladé smrkové porosty.
Lesníkům ekonomicky pomohlo to, že se po předchozím propadu vloni zvedly ceny dřeva. „V synergii s dotacemi za kůrovce, byť nedostatečnými, nám ten hospodářský výsledek aspoň umožní vytvořit poměrně rozumné rezervy na pěstební činnost na příští období, až už tržby z těžby nebudou,“ uvedl Kodet.
Lesní družstvo obcí Měřín hospodařící na 930 hektarech lesů vytěžilo za minulý rok skoro 35 000 metrů krychlových dřeva, ale v předchozích dvou letech se roční objem těžeb pohyboval okolo 80 000 metrů krychlových. Letošní produkce dřeva podle prokuristy Pavla Bambuly asi nepřekročí 10.000 metrů krychlových. „Jsme v takové situaci, že už máme skoro všechen les od kůrovce sežraný a vytěžený,“ uvedl. Lesníci se podle něj snaží zachránit alespoň porosty ve věku do 30 až 40 let.
„Je to samozřejmě o počasí v letošním roce, ale nevidím to úplně na nějaký velký optimismus, že bychom mohli říkat, že se kalamita zastavila,“ řekl Martin Kodeš, jednatel Městské správy lesů Pelhřimov. Dodal, že když populace kůrovce o tolik naroste nad běžnou míru, není jednoduché ji zastavit ani v případě příznivějších přírodních podmínek. Městská správa se stará o 2040 hektarů lesů. Vloni podle jednatele vytěžila kolem 140.000 metrů krychlových dřeva, podobně jako v předchozím roce. Jde přibližně o sedminásobek běžné roční těžby.
Ve vyšších polohách Ždárských vrchů zatím kůrovec škodil méně než jinde v kraji. V lesích společnosti Kinský na Žďársku se vloni kůrovcová těžba v meziročním porovnání snížila asi o polovinu, podle lesního rady Jana Sováka pomohlo počasí. „S kůrovcem samozřejmě vypořádaní nejsme. Klíčové bude zase předjaří a jaro, to znamená, jestli bude dostatek vláhy a aby nebyly vysoké teploty,“ řekl. Společnost má 5 800 hektarů lesů, za minulý rok vytěžila asi 80 000 metrů krychlových dřeva.
Těžba dřeva v lesích Vysočiny se v roce 2020 meziročně zvýšila o 12 procent na 8,71 milionu metrů krychlových, třetím rokem byla nejvyšší mezi kraji v ČR. Výsledek za rok 2021 zatím není známý.
ČTK