logo Silvarium tisk

15.5.2012
Středočeský kraj

 

Příbram - Ve třech obcích na Příbramsku (v Příbrami, Rožmitále pod Třemšínem a Jincích) se uskuteční veřejné besedy k problematice navrhování Chráněné krajinné oblasti Brdy. Diskuzi na téma rušení Vojenského újezdu Brdy a budoucnost brdské přírody mají za sebou už ve Hvožďanech.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) stanovisko ve věci vyhlašování CHKO Brdy nezměnilo a postupně předjednává možné varianty CHKO s obcemi v rámci plnění úkolu vyplývajícího ze schváleného usnesení Vlády ČR z ledna tohoto roku. Úkoly vyplývají z takzvané Optimalizace vojenských újezdů. Hlavním hostem debat bude ředitelka odboru zvláštní územní ochrany přírody a krajiny ministerstva životního prostředí Alena Vopálková.

CHKO Brdy má dvě varianty - větší, která by měla zahrnovat nejen Střední Brdy po zrušení újezdu, ale připadly by pod ni i Jižní Brdy. Pak je menší varianta, prakticky jen kopírující současné území vojenského újezdu.

Agentura ochrany přírody a krajiny ale kromě CHKO Brdy připravila pro ministerstvo i jinou variantu ochrany spočívající ve vyhlášení přírodního parku, který by zastřešil asi 47 maloplošných chráněných území.

Několik přírodních památek a rezervací již v Jižních Brdech existuje, včetně Evropsky významných lokalit. Posledně jmenované jsou také ve vojenském újezdu a je jich přesně deset.

CHKO Brdy je navržena v celkové rozloze zhruba 380 km čtverečních, z toho území stávajícího vojenského újezdu činí 260 km čtverečních. V případě vzniku CHKO Brdy bude ale z jeho rozlohy vyčleněno několik území.

O tom, že si dělostřelci ponechají současnou dopadovku Brda jako posádkové cvičiště, již Deník informoval. Jen samotná cvičiště představují rozlohu asi 560 hektarů. Jenomže ve skutečnosti to bude asi desetkrát tolik, když zahrneme další pozemky mezi cvičišti a ohrožené prostory při ostrých střelbách. Posádkové cvičiště tak nakonec zabere asi pětinu dosavadního újezdu!

Na Brdě budou cvičit nejen vojáci z 13. dělostřelecké brigády v Jincích, ale i složky Integrovaného záchranného systému.

Jinecká posádka má být zachována i po zrušení újezdu. Alespoň to tvrdí ministerstvo obrany. V souvislosti s událostmi posledních týdnů, kdy se stále seškrtávají výdaje a konkrétně ministerstvo obrany oznámilo návrhy, kde se všude bude šetřit, se začali někteří ptát, zda také nedojde na jineckou posádku. Tedy, jestli vůbec nebude zrušena.

Ministerstvo na to Deníku odpovědělo, že žádné redukce posádky se neplánují. „Škrty by se 13. dělostřelecké brigády neměly dotknout," uvedl před časem mluvčí resortu Jan Pejšek.

Dále bude z CHKO vyčleněna lokalita, kde je v podzemí zvláště utajovaný vojenský objekt, známý jako V Němých.

V dubnu ale ministerstvo obrany v souvislosti s pyrotechnickou očistou újezdu naznačilo další fakt, že území případné CHKO Brdy bude ještě více „rozparcelováno".

Pyrotechnická očista má být provedena na většině území, což představuje 64 procent rozlohy VÚ Brdy. Celkem to představuje vyčistit do roku 2015 550 hektarů dopadových ploch a více než 16 tisíc hektarů kontrolovaného území. Hloubkově budou vojáci zkoumat hlavně dopadové plochy. Tisíce hektarů mezi střelnicemi a dopadovkami budou vyčištěny povrchovým sběrem.

Jenže z pyrotechnické očisty je vyjmuto Padrťsko, kde byla také střelnice. To prý z toho důvodu, že je tam Evropsky významná lokalita soustavy Natura 2000 a při hloubkové asanaci by došlo k poškození biotopů a půdního krytu. Dále pak nepodléhají současné očistě cílové plochy Jordán a Tok. I po zrušení újezdu si je armáda ponechá jako zájmová území, kde bude prováděna pyrotechnická očista v rámci výcviku armádních a policejních pyrotechniků. Vstup na Tok, Jordán a zřejmě i do plání Padrťska bude i po předání „do civilu" zakázán.

Všechny tyto oblasti by tedy mohly podle zákona být objekty důležitými pro obranu státu (ODOS) a bude na ně tedy dost pravděpodobně z důvodu bezpečnosti fyzických osob vstup omezen nebo zakázán.

Výkon působnosti orgánů ochrany přírody na těchto pozemcích ze zákona namísto správy CHKO vykonává ministerstvo životního prostředí. Po zrušení újezdu by to z celé CHKO představovalo přes 60 procent jeho rozlohy!

„V případě vyhlášení CHKO Brdy by - při zachování stávajícího právního stavu - na více než 60 % z plánované rozlohy 380 km2 nevykonávala Správa CHKO působnost orgánu ochrany přírody a státní správu dle zákona a v této oblasti by ji nahradilo ministerstvo životního prostředí. Kompetenci považujeme za nesystémovou a dlouhodobě usilujeme o její změnu," řekla k tomu Deníku Barbora Landová z odboru zvláštní územní ochrany přírody a krajiny při MŽP.

Na MŽP míří kvůli CHKO Brdy řada dotazů. „Nejčastěji se dotazy z řad veřejnosti i zástupců obcí na téma CHKO Brdy týkají vstupu do krajiny, zajištění pyrotechnické očisty, sběru lesních plodů a možnost dále těžit dřevo svépomocí, zákazu vjezdu motorovými vozidly na účelové komunikace, povolování staveb, schvalování územních plánů, požární ochrany, kritérií zonace a managementu dopadových ploch. Tím nejčastějším dotazem byl dotaz na budoucí sídlo Správy CHKO," dodala Landová.

Pokud vznikne CHKO Brdy, bude počet maloplošných chráněných území výrazně zredukován

Jak si ministerstvo životního prostředí představuje výkon státní správy v budoucí CHKO Brdy, nebo, kolik maloplošných chráněných území bude zřejmě vyhlášeno? Na to odpovídala Deníku Marta Machková z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Jaký bude v případné CHKO Brdy režim vstupu a management (způsob, jak zachovat současný, tedy pro přírodu, danou lokalitu a chráněný druh ideální stav) na dopadových plochách?

Představu o managementu dopadových ploch - Tok, Jordán a Brda má MŽP poměrně jasnou. U všech území se předpokládá, že rašeliniště budou ponechána bez zásahu, případně budou vyřezávány náletové dřeviny. U vřesovišť bude nutné vyloučit jakékoliv zalesňování a omezovat sukcesi dřevin - odstraňovat nálet, mozaikovitě disturbovat (pozn. redakce: narušovat) například managementem adekvátním pojezdům vojenské techniky nebo vypalováním území apod. To, jakým způsobem bude konkrétně zajištěn management - příležitostná cvičení, pronájem zájmovým spolkům apod., bude předmětem dalších jednání mezi ministerstvem životního prostředí a ministerstvem obrany.

Kdo bude provádět výkon státní správy na plochách, které zůstanou objekty důležitými pro obranu státu, kterými mají být také již jmenované dopadové plochy?

To, zda budou dopadové plochy klasifikovány jako objekty důležité pro obranu státu ve smyslu § 29 zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany ČR a bude na ně z důvodu bezpečnosti fyzických osob vstup omezen nebo zakázán, je rozhodnutí spadající plně do gesce ministerstva obrany. Co se týče výkonu státní správy, je skutečně pravda, že ministerstvo životního prostředí ze zákona vykonává působnost orgánů ochrany přírody, tedy namísto Správy CHKO na pozemcích a stavbách, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu mimo vojenské újezdy.

Ví se, kolik maloplošných chráněných území může být vyhlášeno?

V rámci odborného návrhu Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vyhodnotila v rámci Vojenského újezdu Brdy celkem 47 ploch, z toho 10 evropsky významných lokalit. Jde pouze o odborný návrh, jehož naplnění záleží na celé řadě okolností, i na tom, zda v území vznikne chráněná krajinná oblast. Lze předpokládat, že v případě, že by došlo k vyhlášení CHKO Brdy, by byl počet maloplošných ZCHÚ výrazně zredukován. Do gesce ministerstva životního prostředí spadá pouze vyhlášení navrhovaných Národních přírodních památek Tok, Koníček, Vystrkov a Národní přírodní rezervace Kočka.

Znáte případné zonace CHKO Brdy?

Obcím byla předána informace o záměru na vyhlášení CHKO Brdy a byly požádány o vyjádření k záměru do konce května. Stanoviska všech obcí zatím nejsou k dispozici, z tohoto důvodu není v tuto chvíli možné vyvozovat relevantní závěry ohledně postoje samospráv k záměru CHKO Brdy.

Zonace bude zpracována až v okamžiku, kdy bude zřejmé, že regionální partneři vznik CHKO Brdy podpoří, tedy do konce roku 2012."

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě