Na Šumavu lidé přijíždějí kvůli národnímu parku. Její návštěvníci si myslí, že by na významné ploše národních parků měla být příroda ponechána bez zásahu člověka. Turisté by do nich ale měli mít přístup. Vyplývá to z ankety ekologického Hnutí Duha mezi návštěvníky Šumavy, jíž se zúčastnilo přes 3900 turistů.
Téměř dvě třetiny lidí si myslí, že do významné plochy parků by člověk neměl vůbec zasahovat, ale přitom by tam lidé mohli chodit. Nejčastěji tento názor zastávají lidé do 25 let, myslelo si to téměř 76 procent z nich.
Nejméně tuto myšlenku podporují lidé nad 51 let, souhlasilo s ní zhruba 52 procent dotázaných. Možnost chodit jen po vyznačených stezkách by lidé akceptovali na jedné třetině až dvou třetinách území parku.
Souhlasilo by s tím 47 procent dotázaných. Pro téměř 16 procent lidí by bylo takové omezení akceptovatelné na více než dvou třetinách území. Necelých pět procent respondentů nesouhlasilo se žádným omezením.
Suché stromy nevadí
Turisté odpovídali i na otázku, jak na ně působí suché stromy. Pohled na ně nevadí více než polovině lidí, třetina dotázaných chce prý tato místa opakovaně navštěvovat a sledovat, jak se les mění. Zhruba pěti procentům respondentů pohled na uschlé stromy vadí natolik, že se takovým místům chtějí na svých výletech vyhnout.
Návštěvnost národního parku Šumava stále stoupá. Největší nárůst v počtu návštěvníků zaznamenali letos strážci parku například na Modravě, v Povydří a u Pramenů Vltavy. Například Kvildu loni o prázdninách navštívilo 34 270 turistů, letos 36 020. Letos ve stejné době navštívilo sledované lokality parku na 460 000 návštěvníků, loni to bylo kolem 450 000 lidí a o rok dříve zhruba 330 000.