DAVID KOJAN
Šumava – Část dřeva se dostane i klidem, kteří ho využijí jako palivo. Vedení národního parku se tak snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva.
Nebezpečné suché stromy podél turistických cest začala kvůli bezpečí návštěvníků odstraňovat Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Nebezpečným stromem se rozumí jakýkoli strom nacházející se v určité vzdálenosti od turistické trasy, zpravidla na výšku poloviny stromu, minimálně ale 15 metrů, a ohrožující svým stavem bezpečnost osob na trase.
„K nárůstu počtu takových stromů v posledních letech dochází zejména působením lýkožroutů v „kůrovcově bezzásahových” lesních porostech. Po masivním žíru kůrovců napadené smrky rychle hynou a zpravidla do dvou až tří let po napadení se vzniklé souše lámou, a tím se stávají nebezpečnými,” uvedla Jana Zvettlerová ze Správy P a CHKO Šumava.
Všechny takové stromy Správa monitoruje, pověření pracovníci v terénu značí a evidují stromy odborně vyhodnocené jako nebezpečné. Na základě množství a lokalizace je pak určen způsob odstranění těchto stromů. Nejčastěji používanou metodou je pokácení stromu motorovou pilou tak, aby již dále nikoho neohrožoval a nepřekážel v pohybu po trase. Ve většině případů zůstává ležící strom na místě.
Dřevo jako palivo
„Při letošním odstraňování nebezpečných stromů bylo s ohledem na jejich již zmíněné vysoké množství uvažováno o variantě zpracovat všechny nebezpečné stromy, což je nejvhodnější a nejméně riziková metoda. Nebezpečné stromy jsou zpracovávány zejména mimo hlavní turistickou sezonu a místa prací jsou viditelně označena. V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené a na místě, z druhých zón bude vyvezeno a využito na palivo pro obyvatele, čímž se vedení národního parku snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva,” doplnila Zvettlerová
„To, že se palivové dříví dostane k místním lidem, mě těší. Konečně se vedení zabývá potřebami místních lidí,” přivítala tuto aktivitu starostka obce Borová Lada Jana Hrazánková.