(mh)
V rámci optimalizace vojenských újezdů dojde s velkou pravděpodobností ke zrušení Vojenského újezdu Brdy. Na možné následné znehodnocení brdské přírody poukazuje občanská iniciativa SOS Brdy, která vznikla na jaře letošního roku.
Unikátnost Brd je v nezastavěnosti území o rozloze 260 km2, vzdáleného pouhých 50 km od hlavního města. »Mezi občany podbrdských obcí panují obavy z rozprodeje dosud nezpochybnitelně státního majetku, půdy a lesů. Zákonitě se objevují i spekulace o možných developerských snahách směřovaných k výstavbě rekreačních a sportovních areálů, ale i soukromých sídel a dalších objektů,« píší ve svém dopise, zaslaném středočeským zastupitelům, jménem iniciativy SOS Brdy Petr Ježek z Hořovic a Roman Poustka z Plzně.
Stejné obavy mají i starostové obcí a měst-členů Svazku obcí mikroregionu Třemšín a Svazku obcí Podbrdského regionu, kteří před časem napsali otevřený dopis ministru obrany Alexandru Vondrovi (ODS), v němž poukázali i na to, že opustí-li Armáda ČR VVÚ Brdy, nebude to pro stát, jenž úporně šetří, zrovna nejlevnější varianta.
Ježek a Poustka uvádějí příklady podnikatelských záměrů směřujících do prostoru Brd. »Zatím lze bez jakýchkoliv pochybností doložit konkrétní podnikatelský záměr vycházející od jisté zájmové skupiny v Příbrami,« píší ve svém dopise. Má jít o záměr zbudování rekreačního areálu na vrchu Třemošná. I další nápad je již prý na stole. »Ze Strašic se ozvalo, že chtějí řešit problematiku jakýchsi blíže nespecifikovaných páteřních komunikací, a jsou sice pro úplnou stavební uzávěru, ale zároveň hned zmiňují, že výjimkou by mohla být výstavba několika útulen uvnitř chráněné krajinné oblasti (CHKO) s případným základním občerstvením,« uvádí se ve sdělení SOS Brdy.
Je otázkou, zda prosazovaný záměr vyhlášení CHKO dostatečně zajistí udržení současného stavu krajiny Středních Brd, pochybují představitelé iniciativy SOS Brdy.