Ministerstvo zemědělství (MZe) plánuje od příštího roku dotovat pěstování rychle rostoucích dřevin pro energetické využití. Pokud bude návrh přijat, zemědělci by na jeho podporu v příštím roce mohli čerpat celkem až 20 milionů korun. Podle Českého sdružení pro biomasu CZ Biom je však tato částka velmi nízká. Dotace mají k zemědělcům směřovat v rámci Programu rozvoje venkova.
Podle sdružení se v současnosti v Česku rychle rostoucí dřeviny pěstují zhruba na 300 hektarech. Dvacetimilionová částka by stačila na založení přibližně 500 hektarů nových plantáží, což je prý málo. V okolních zemích se přitom výměra plantáží pohybuje v řádech desítek tisíc hektarů.
„Reálnou absorpční kapacitu tohoto opatření odhadujeme na základě ohlasu mezi našimi členy někde mezi 80 a 160 miliony korun ročně, což odpovídá založení 2000 až 4000 hektarů,” uvedl místopředseda CZ Biom Vladimír Stupavský.
„Celková alokace na opatření ve výši 20 milionů korun je velmi nízká a z pohledu miliardového rozpočtu Programu rozvoje venkova až úsměvná,” podotkl Stupavský s tím, že doufá, že v dalších letech MZe bude dotovat pěstování rychle rostoucích dřevin více.
Podle MZe však není konečná podoba návrhu definitivní. „Dne 11. listopadu 2010 byly základní podmínky schváleny Monitorovacím výborem Programu rozvoje venkova. Následuje standardní schvalovací procedura v rámci resortu zemědělství, která může mít zásadní vliv na konečnou podobu podmínek,” uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Český venkov může v rámci programu z evropských fondů v průběhu let 2007 až 2013 získat v přepočtu téměř 100 miliard korun.
Rychle rostoucí dřeviny slouží především coby zdroj biomasy k výrobě tepla a elektřiny. Pro zemědělce může být jejich pěstování zajímavým doplňkovým zdrojem příjmů, obzvlášť v době velkých výkyvů cen zemědělských komodit. Podle CZ Biom je zakládání plantáží na nejkvalitnějších půdách omezeno, jsou také stanoveny druhy dřevin, které lze k výstavě použít. Sdružení tak reaguje na kritiku, podle níž je pěstování rostlin na biomasu konkurencí pěstování plodin pro potravinářské účely a může vést k jejich nedostatku či zdražení.
Premiér Petr Nečas (ODS) v nedělní televizní debatě nevyloučil, že kvůli spalování biomasy vláda navrhne změnu zákonů. Důvodem je riziko, že výroba elektrického proudu spalováním biomasy může vyvolat obdobné problémy jako podpora solárních elektráren. Kvůli podpoře solárních elektráren hrozilo v příštím roce skokové zdražení elektřiny. Sněmovna již ovšem schválila novelu zákona, která podporu fotovoltaiky omezuje.