Oleg Kapinus
Slovácko – Vztek a bezmoc. To jsou pocity, které jímají lesníky v Buchlovicích v souvislosti s chováním motorkářů v lese. Ti jezdí jako smyslů zbavení a rozrývají půdu mezi stromy. Z kontrol České inspekce životního prostředí pak často správci lesa vycházejí jako viníci a musí za přečiny jiných platit pokuty z pokladny Lesů České republiky. Vrcholem všeho byl nedávný čin neznámého motorkáře, který v blízkosti Salaše před několika týdny rozjezdil přirozenou bukovou lesní školku. „Jedná se o mladé stromky, které správce lesa vysází mimo lesní školku. Pokud tyto stromky vyrostou, považujeme to za jeden z nejužitečnějších lesáckých počinů,” vysvětlil buchlovický revírník Zdeněk Zálešák.
Motorkář na terénním motocyklu zničil u Salaše rozsáhlou výsadbu mladých buků, které už dosahovaly výšky od padesáti centimetrů do jednoho metru.
Bukové porosty na Uherskohradišťsku se dožívají sto čtyřiceti až sto padesáti let. Obnova bukového porostu tak trvá minimálně třicet let. „Stromky u Salaše navíc byly součástí genové základny, takže škoda je o to větší,” dodal Zálešák.
Zjištění pachatelů podobných činů je prakticky nemožné a podaří se jen ojediněle. V posledních letech policisté několik takových událostí na Uherskohradišťsku řešili. Závodní dráhu si například před nedávnem udělali motorkáři i z rekonstruované plochy v lese u Kněžpole.
Vyšetřování takových případů je podle ochránců zákona složité. Je téměř nemožné chytit pachatele při činu. Podobné události v lesích řeší odbory životního prostředí a majitel lesů, tedy lesní stráž. Ti mohou za poškození lesa ukládat pokuty.
„Neoprávněný pohyb v lese neupravuje přestupkový ani trestní zákon, nýbrž zákon o lesích. Pokud se na nás tyto instituce obrátí, spolupracujeme s nimi na vyšetřování,” vysvětlil mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.
Pracovník Oddělení ochrany přírody Městského úřadu v Uherském Hradišti poznamenal, že do lesa nejezdí jen motorkáři, ale i automobilisté. Ti nejčastěji zajíždí zaparkovat na lesní cesty kvůli vycházkám do lesa. Řidiči nerespektují, že vjezd na takové cesty je povolen jen pracovníkům lesů.
„Měsíčně u nás podává vysvětlení takového jednání i padesát provinilců. Jejich výmluvy bývají často kuriózní, například jeden z nich se před časem vymlouval, že se mu udělalo špatně, a tak zajel do lesa, aby si tam ulevil,” připomněl událost František Bezděk.
Ten zároveň připomněl, že za vjezd do lesa nebo na lesní cestu může viník zaplatit blokovou pokutu ve výši jeden tisíc korun.