Michal FILA, moderátor
Na severním okraji Velkých Pavlovic vzniká přírodní areál pro vodní rostliny a živočichy. Nově budovaný mokřad s 10 tůňkami má však také pomoci zadržet vodu v krajině. Projekt, který podpořila Evropská unie, vyjde na 13 milionů korun. Hotovo má být během léta.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Ještě na podzim se v severní části Velkých Pavlovic neúrodné pole podobné tomuto. Místní tu však začali budova mokřad. A tak se pole změnilo k nepoznání.
Pavel PROCHÁZKA, starosta Velkých Pavlovic /ODS/
Potřebujeme v krajině a zvlášť na jižní Moravě spoustu vody a tato voda nám odtéká, takže se snažíme ji zadržet v krajině.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Právě k tomu má pomoci rozlehlý mokřad a deset tůněk, které se začnou teprve hloubit. Celá vodní plocha tak bude sloužit k procházkám, ale i k rybaření. Během dubna vysází pavlovičtí kolem břehů stromy a vodní rostliny. Už v létě pak bude lokalita sloužit návštěvníkům k oddychu.
Zdeněk KARBER, místostarosta Velkých Pavlovic, ekolog /SNK/
Budou vysazeny některé dřeviny takzvaného tvrdého luhu, to znamená dupletní jasany, jilmy. Bude to oáza pro živočichy, kteří se sem mohou nastěhovat, ať to budou obojživelníci. Samozřejmě bude to vodní ptactvo.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Místní proto doufají, že se okolí mokřadu stane útočištěm i vlhy pestré, která hnízdí v okolí. Vodní plochy přitom v minulosti k obci neodmyslitelně patřily. Ještě v roce 1827 obklopovaly Velké Pavlovice z každé strany.
Pavel PROCHÁZKA, starosta Velkých Pavlovic /ODS/
V období, kdy tady vznikl cukrovar tady tyto plochy byly vysušeny a pěstovala se zde především cukrovka.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Plodinám se ale na podmáčených polích příliš nedařilo a tak se pavlovičtí opět vrátili k osvědčenému, mokřadům a tůňkám. Barbora Lukšová, Česká televize.