Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
Historický hraniční přechod Modrý Sloup na Šumavě bude opět pro turisty nepřístupný. 2leté období, kdy se tam smělo chodit jak z Německa, tak z české strany už končí.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Zpřístupnění Modrého Sloupu před 2 lety zajistila dohoda ministrů životního prostředí České republiky a Bavorska, bylo ale plné kompromisů, například - turisté nemohli jít původní trasou Luzenským údolím, ale delší cestou přes horu Špičník.
Jana ZVETTLEROVÁ, tisková referentka, Národní park Šumava
V loňském roce navštívilo Modrý Sloup téměř 4600 osob, v letošním roce je to zhruba polovina té loňské návštěvnosti.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Zda se hraniční přechod Modrý Sloup otevře turistům z české strany i v příštích letech, teď záleží hlavně na závěrech vědců, kteří celé 2 roky sledovali vliv turismu na významnou populaci chráněného ptáka tetřeva hlušce.
František KREJČÍ, ředitel, Národní park Šumava
Může se stát, že nebude otevřen Modrý Sloup vůbec, může se stát, že bude probíhat ve stejné variantě jako v minulých 2 letech, popřípadě luzenskou trasou.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Do hry o znovuotevření Modrého Sloupu se ale vloží i ochranáři. Podle nich totiž Národní park Šumava nedodržel všechny podmínky memoranda uzavřeného před 2 lety.
Dagmar KJUČUKOVÁ, předsedkyně, Okrašlovací spolek Zdíkovska
To znamená, když se otevře špičnická cesta, tak my musíme odstranit, neboli renaturalizovat 2 cesty, které jsou tam vybudovány Luzenským údolím a Roklandskou cestou.
František KREJČÍ, ředitel, Národní park Šumava
Byli jsme závislí na jiných státních úřadech a neprosadili jsme to.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Okrašlovací spolek Zdíkovska bude navíc v příštím roce požadovat posouzení vlivu znovuotevření cesty na Modrý Sloup na životní prostředí. Pokud Národní park Šumava zpřístupní hraniční přechod Modrý Sloup i v nadcházejících letech, tak opět v termínu od 15. července do 15. listopadu. Jan Dvořák, Česká televize, Šumava.
Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
A na Šumavě se dnes rozloučíme. Mějte se hezky a zítra na viděnou.