Mlýnský a Černý rybník u Oblajovic na Táborsku v Jihočeském kraji kompletně zrekonstruovaly za 25,7 milionů korun Lesy České republiky. Zadrží vodu v krajině a převedou i stoletou povodeň. Nová tůň a mělkovodní pásmo prospějí vodomilným živočichům i rostlinám. Podnik tak dokončil další projekt v rámci programu Vracíme vodu lesu.
„Asi 36 tisíc kubíků odtěženého sedimentu jsme počátkem letošního roku přemístili ze zátop na ornou půdu. Pak už začala výstavba spodních výpustí a rekonstrukce hrází,“ řekl Pavel Převor, náměstek pro vodní hospodářství a investice oblastního ředitelství Lesů ČR na Vysočině.
Mlýnský rybník dnes na 4,7 hektarech zadrží až 74 tisíc m3 vody, Černý rybník pak na dvou hektarech až 21 tisíc m3. „Výšku hladiny ovládáme dlužovým požerákem napojeným na výpustné potrubí, které je uloženo v zemní hrázi. Aby se podařilo bezpečně převést velkou vodu, vybudovali jsme korunový přeliv opevněný lomovým kamenem. Na Mlýnském rybníku tuto funkci zajišťuje železobetonový sdružený objekt s dvěma přelivnými hranami," vysvětlil Převor.
Více než pětinu plochy rybníků tvoří mělkovodní pásmo, které vyhledávají obojživelníci a je vhodné i pro mokřadní vegetaci. V oblasti přítoku do Mlýnského rybníka vodohospodáři vyhloubili tůň s úkryty pro živočichy.
Název Černého rybníka souvisí s tmavým zabarvením vody způsobeným přirozenými rašelinnými procesy výše v povodí. Mlýnský rybník historicky sloužil jako zásobárna vody pro mlýn, jehož budova se dodnes nachází těsně pod hrází. Svému původnímu účelu však už neslouží.
Obnovu obou rybníků spolufinancovalo z evropských dotací Ministerstvo zemědělství.
TZ LČR