2.5.2011
Události regionu 17:00
Igor POLÁK, moderátor
Zastánci vzniku Národního parku Jeseníky předali ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi petici. Pod dokument, který chce pro vzácná území v Jeseníkách vyšší úroveň ochrany, se podepsalo přes 15 tisíc lidí. Chalupa mluvil o vyhlášení dalšího národního parku na našem území nejen s petičníky, ale i s místními starosty, krajskými zastupiteli a ekology. Jasné slovo ale neřekl. Podle něj je třeba ještě hodně debatovat a vyjasnit si všechny okolnosti. Proti jsou zástupci Lesů České republiky. Největší hrozbou je pro lesníky kůrovec, zdůraznil ředitel krajského ředitelství Lesů v Šumperku Pavel Indra.
Pavel INDRA, ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Šumperku
Okamžitě se změnou režimu v rámci zasahování, nebo nezasahování proti kůrovci hrozí problém rozšíření kůrovcové kalamity a následně škody větrem v okolních porostech, které by navazovaly na národní park. Čili veskrze vidíme veliká rizika spojené s možným národním parkem, a proto ten vznik nepodporujeme.
Igor POLÁK, moderátor
Ochranáři přírody ale oponují. S kůrovcem lze podle Ondřeje Bačíka z petičního výboru za vznik národního parku Jeseníky účinně bojovat.
Ondřej BAČÍK, petiční výbor za vznik národního parku Jeseníky
Jsou jednoznačné pozitivní příklady a zkušenosti, které jsou většinové z množství národních parků po celé Evropě, ale i v České republice, které ukazují, jak rozumě řešit problematiku kůrovce a zabránit jeho přemnožení a nějakým škodám. Velmi často se mluví o Šumavě, ale bohužel se nemluví příliš o třeba Národním parku Krkonoše nebo České Švýcarsko, které existují dlouhá léta a žádný problém s kůrovcem tam není.