logo Silvarium tisk

Bioekonomika, smart (chytré) zemědělství a globální změny v biosféře jsou hlavními oblastmi, na které se zaměřuje Program na podporu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství ZEMĚ II na roky 2024 až 2032. Dnes ho schválila vláda. Hlavními jedenácti směry výzkumu budou půda, voda, biodiverzita, lesnictví a navazující odvětví, rostlinná produkce, rostlinolékařství, živočišná produkce, veterinární medicína, produkce potravin, zemědělská technika, lesnická a zemědělská ekonomika a politika.

„Program na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II se zaměřuje na praktické uplatnění a přípravu následného komerčního využití nebo využití pro potřeby společnosti. Navazuje na dosavadní program ZEMĚ na období 2017 až 2025. Dnes schválený Program se nepřekrývá s ostatními programy a budeme ho realizovat formou veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Celkové předpokládané výdaje na tento program budou zhruba 9,2 miliardy korun Kč, z toho ze státního rozpočtu to bude 88 % celkových způsobilých nákladů nebo výdajů, což představuje 8,1 miliardy korun. Rozpočet vychází z potřeby zajistit dostatek peněz k naplnění cílů Programu a zároveň reaguje na růst cen vstupů v posledním období (energie, osobní náklady, materiál i služby), který významně navyšuje celkové náklady na výzkumnou činnost příjemců.

Prioritami v oblasti řízení systému podpory výzkumu a vývoje jsou strategicky řízený systém podpory výzkumu a vývoje s přesahem do příbuzných oborů, efektivní řízení a financování, posilování výzkumných kapacit výzkumných organizací a rozvíjení mezinárodní spolupráce.

Program byl připraven pracovníky Ministerstva zemědělství, odborníky z České akademie zemědělských věd ve spolupráci s odborníky a praktiky z oborů definovaných výzkumnými směry v rámci klíčových oblastí.

TZ MZe

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě