Rudolf Marek
Ministerstvo zemědělství odmítlo spekulace odpůrců nové koncepce hospodaření ve státním podniku Lesy ČR a označilo je za lživé. „O rozsahu a způsobu těžby nerozhodují soukromé firmy, ale Lesy ČR po schválení příslušnými orgány státní správy. Velmi přísná legislativa v lesním hospodářství neumožňuje žádnou manipulaci. Připravujeme zásadní zpřísnění kontrol nad hospodařením ve státních lesích a přísně budeme postihovat i porušení lesního hospodářského plánu,” uvedla mluvčí Tereza Dvořáčková.
Základním principem koncepce nazvané Dřevěná kniha je transparentní soutěž a tvrdá kontrola dodržování pravidel, smluv a pohybu dřeva v lese. Lesy v ní opouštějí systém prodeje dřeva přes netransparentního prostředníka. „Není pravda, že firmám se prodává dřevo při pni, aniž by byla známá jeho kvalita. Každý poražený strom je ohodnocen a klasifikaci musí potvrdit pracovník LČR. Nové technologie navíc umožňují i zpětnou kontrolu objemu a kvality dřeva podle pařezů,” vysvětlila Dvořáčková.
Výhodnost systému prodeje dřeva při pni potvrzují i rekordní výsledky jednoročních tendrů, kde jsou nyní s jejich vítězi podepisovány smlouvy. I pokud by podepsaly smlouvy firmy, které se umístily až na třetím místě, byl by výnos pro LČR o tři miliardy větší než loni. Ze 79 podepsaných smluv z celkem 108 bylo 34 podepsáno s vítězi, 31 firmami z druhého místa a jen 14 s firmami ze třetího místa.
O důvodech, proč 45 vítězů jednotlivých tendrů nakonec smlouvu nepodepsalo, lze jen spekulovat. Podle mluvčího LČR Zbyňka Boublíka to podnik není ani oprávněn zkoumat. „Pokud vítěz odstoupí, propadne mu jistina a my oslovíme dalšího v pořadí,” řekl Boublík. Obava z monopolizace odvětví se ale zatím nepotvrdila. Smlouvy podepsalo 20 firem a podíl největších hráčů se proti předchozímu období podle ministerstva zemědělství nezvýšil.
Živnostníci přesto budou dál působit většinou jako dodavatelé velkých firem. Systém, kdy jsou zakázky rozdrobeny na tak malá území, že na ně může dosáhnout jednotlivý živnostník, je podle ministerstva zemědělství na celém území LČR neproveditelný. „Rozdrobení zakázek by vedlo k obrovskému nárůstu administrativních nákladů, ztížení kontroly a otevření značného korupčního prostoru,” vysvětlila Dvořáčková.
Koncepce podle ní zaručuje, že se malé dřevařské podniky dostanou k významné části dřeva, které se bude prodávat po malých množstvích ve veřejných aukcích s odběrem v regionech. „Tento systém zvýhodňuje ty, kdo mají malé přepravní nálady, tedy regionální zpracovatele. Prodej dřeva za nižší ceny, o který někteří zpracovatelé usilují, by byl protiprávní.”
Dřevěnou knihu prodiskutoval kruh odborníků, NERV i na veřejném zasedání zemědělský výbor sněmovny. „Analýzu, která potvrdila výhodnost modelu prodeje při pni, zpracovala také nezávislá komise v čele s respektovaným odborníkem z Vojenských lesů a statků inženýrem Chytrým. Pan Drobil ani jeho poradce neměli se zpracováním koncepce nic společného. Pomluvy šířené některými ekologickými aktivisty jsou naprostou lží,” zakončila mluvčí ministerstva zemědělství.
Vláda se přesto nemá k tomu, aby koncepci obsaženou v Dřevěné knize schválila. Její projednání kabinet v minulých dnech již dvakrát odložil.