logo Silvarium tisk
JIŘÍ MATUŠKA       

V posledních dvou pokračováních tohoto seriálu jsme popsali nejmladší mezinárodní ocenění území Chráněné krajinné oblasti Pálava, které obsahuje začlenění do soustavy evropských chráněných území Natura 2000.

            Celá chráněná krajinná oblast (CHKO) je totožná s ptačí oblastí, a asi její třetina je oceněná jako evropsky významná lokalita. To svědčí o kvalitě přírody, která byla do CHKO v roce 1976 vložená a která je zde více než třicet let chráněná.

            Taktéž s celou CHKO je spojená biosférická rezervace a to již od roku 1986 a na základě zpracované národní nominace a uděleného ocenění garantovaného světovým programem Člověk a Biosféra (Man and the Biosphere – MAB), který vyhlašuje UNESCO. V roce 2003 se podařilo připravit rozšíření tohoto území o sousední Lednicko-valtický areál a lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje a byla změněn i její název na Biosférickou rezervaci Dolní Morava a došlo také i k faktickému oddělení od současné CHKO, která je nyní pouze její územní částí.

            Od klasických chráněných území se biosférické rezervace liší zejména tím, že nejsou zaměřené pouze na ochranu přírody, ale mají podporovat lidské činnosti v krajině, které vedou k přírodě šetrnému udržitelnému rozvoji. Do Chráněné krajinné oblasti Pálava svojí nivní částí u řeky Dyje – přesněji rezervací Křivé jezero – zasahuje také mezinárodní mokřad vymezený podle myšlenek celosvětové Ramsarská konvence. Mokřady dolního Podyjí jsou vymezené od roku 1993 a průběžně se monitorují.

            Obdobně je to i s takzvanou Karpatskou úmluvou, tedy se začleněním Mikulovské vrchoviny (Pálava) ke Vnějším Západním Karpatům a do dohod několika evropských států o ochraně karpatské krajiny a přírody. Podpis obecně formulované úmluvy iniciovala v roce 2003 Ukrajina.

            CHKO Pálava je prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky součástí sdružení Europarc České republiky, které je sdružením správ velkoplošných chráněných území a dalších organizací aktivních v územní ochraně přírody. Toto sdružení pak náleží do evropské federace Europarc, spolu s dalšími asi pěti sty členy z celé Evropy a chce zabezpečit výměnu zkušeností a spolupráci v Evropě mezi všemi, kteří zajišťují péči o chráněná území.

            A přímo v sousedství za rakouskými hranicemi, na nejjižnějších kopcích vápencového bradla Pavlovských vrchů, najdeme obdobu naší CHKO - Naturpark Leiser Berge.

            Z uvedeného je zřejmé, že tato jedna z nejmenších CHKO v České republice s sebou nese několik významných mezinárodních vztahů, které především zvyšují kredit a atraktivitu regionu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě