Mezi Vraňany a Hořínem na Mělnicku skončila obnova toku Vltavy, má prospět rozmanitosti přírody. Přispějí k tomu tůňky, říční pláže, ramena či vysázená zeleň. Změna rázu toku stála 180 milionů korun, z toho 173 milionů korun pokryla evropská dotace. Úpravy pětikilometrového úseku jsou unikátní rozsahem, řekl při dnešním oficiálním ukončení prací ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala.
Podle Kubaly se běžně obnovy vodních toků dělají buď na menších tocích nebo na kratších úsecích, proto je revitalizace Vltavy na Mělnicku jedinečná a ukazuje, že úpravy blízké přírodě lze dělat i na velkých tocích. „Tento úsek vodního toku už si bude žít, svým způsobem, vlastním životem, takže veškeré vodní a na vodu vázané ekosystémy tady najdou své přirozené zázemí s tím, že někde bude docházet k usazování a někde k vymílání břehů a tak dál,“ popsal Kubala.
První záměry na obnovu úseku se podle Kubaly probíraly po povodních v roce 2013. V jiných lokalitách se Povodí Vltavy někdy potýká s komplikacemi kvůli vypořádání s majiteli pozemků, které mohou trvat třeba i devět let. „Na rozdíl od jiných revitalizacích tato byla relativně snadná,“ dodal Kubala k úseku mezi Vraňany a Hořínem. Pozemky zde převážně patřily Povodí Vltavy a Lesům ČR.
Vltava byla v úseku zregulovaná pro plavbu v 19. století. Opevnění z tehdejší doby bylo nyní rozebráno a celkově se změnil profil břehů. Projekt spojuje též protipovodňovou ochranu a zadržování vody v krajině.
V budoucnu by u Mělníka mohla pokračovat další obnova břehů poblíž přírodní rezervace Úpor u soutoku Vltavy s Labem.
ČTK