logo Silvarium tisk

Města v Ústeckém kraji vydávají každoročně statisíce korun na úklid černých skládek. V mnoha případech se původce nedaří zjistit, někde ale pomáhají kamery, skládky oznamují stále častěji i obyvatelé.

Ústí nad Labem loni za úklid černých skládek zaplatilo zhruba 2,4 milionu korun. Do sumy město počítá i úklid odpadu odloženého mimo popelnice. „Množství odpadů i skládek bohužel meziročně stále narůstá. V naprosté většině případů se konkrétní původce nepodaří zjistit,“ řekla ČTK Simona Karpíšková, vedoucí odboru životního prostředí na ústeckém magistrátu. Doplnila, že odklizeno je z území krajského města několik stovek černých skládek za rok. Na některé nelegální skládky upozorňují město lidé, na magistrát přichází desítky podnětů ročně.

Most zaplatil za loňský rok více než 600.000 korun za úklid černých skládek. Co do počtu jich byl zhruba stejný počet jako v roce předchozím, něco přes stovku, jenže byly většího rozsahu. Pokud se nepodaří zjistit původce černé skládky, uklízejí ji technické služby. Pokud je skládka na soukromém pozemku, vyzve úřad jeho majitele, aby skládku zlikvidoval. Učinit tak musí i v případě, že ji sám nezaložil, protože je podle zákona povinen udržovat čistotu a pořádek na svých pozemcích. „Největší problém dělají bezdomovci, jimi způsobené skládky stojí město nejvíce peněz. Úklid jedné takové větší skládky se může vyšplhat až nad sto tisíc korun,“ uvedla Lenka Růžičková z mosteckého magistrátu. Stále častěji dostává magistrát podněty od občanů, především v létě od turistů a cyklistů. Ti k tomu hojně využívají aplikaci Mobilní rozhlas, která jim umožní nepořádek vyfotografovat a s lokačními údaji poslat na magistrát.

Spousta pachatelů je také odhalena díky kamerovému systému ve městě. Strážníci takové případy řeší pokutou. V roce 2021 takto úřad uložil 11 pokut ve výši přesahující 20.000. „Lidé si také více všímají, a pokud vidí naložené auto jedoucí polní nebo lesní cestou vracející se zpět prázdné, nebo přímo vidí, jak někdo odpad vyhazuje, opíší si nebo ofotí poznávací značku auta a kontaktují policii,“ uvedla Růžičková. Koncem roku město likvidovalo hned několik černých skládek, například ve Velebudicích, u OBI a v Rudolické a Chomutovské ulici.

Teplice loni za likvidaci 220 černých skládek zaplatily zhruba 811.000 korun. Děčín vynaložil 108.000 korun. „Tendence v počtu skládek je vzestupná. Lidé odhazují stále častěji především ten odpad, za nějž by museli při odevzdání do sběrného dvora platit,“ řekl ČTK mluvčí Děčína Luděk Stínil. „Často lidé založí černou skládku přímo u kontejnerů, kam odkládají třeba nábytek. Staré pneumatiky zase vozí do lesa, kde je pohodí u cesty či u potoka,“ uvedl Stínil.

Na černých skládkách bývají hlavně pneumatiky, stavební odpad a nábytek, ale i komunální odpad, který se může vyhodit do běžného kontejneru. Ve městech navíc pro obyvatele slouží sběrné dvory a konají se také svozy velkoobjemového odpadu.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě