Proč se premiér Nečas pozastavuje nad ochotou diskutovat o školném a nikoliv nad ochotou ODS koaliční smlouvu rovnou ignorovat?
Zásadní téma víkendové konference Věcí veřejných se vyjma reflexe komunálních voleb týkalo problematiky životního prostředí. Zejména pak kontroverznímu sytému hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) a nynější spíše kmotrovské pozice Ministerstva zemědělství. Udělené pokuty za špatné zadávání zakázek, privátní zájmy ve vedení podniku, rozprodávání nemovitostí, opakovaná snaha svěřit prodej státního dřeva soukromým firmám a špatný stav lesů. To jsou jen výběrem témata, která konstatují Nejvyšší kontrolní úřad, Bezpečnostní informační služba, odborníci nespjatí s akciovými společnostmi navázanými na LČR, nevládní organizace a v neposlední řadě také prestižní mezinárodní auditorská a konzultační firma A. T. Kearney, která se hospodaření LČR věnovala.
Premiér Nečas se na jednu stranu mediálně pozastavuje nad tím, že Věci veřejné přijaly usnesení k diskusi kolem školného, na druhou stranu se však vůbec nepozastavuje nad tím, že ministr Fuksa hájící zájmy ODS předkládanou koncepcí hospodaření LČR hodlá obcházet nejen koaliční smlouvu, usnesení parlamentu z května tohoto roku či usnesení vlády z roku 2008. Tyto dokumenty požadují buďto respekt k závěrům expertních skupin ustanovených k projednávání Národního lesnického programu a nikoliv účelově konstruované studie a kulaté stoly jen pro vybrané zástupce. Požadují také rovné podmínky v obchodním systému a nikoliv preferenci velkých dřevařských akciových společností na úkor malých firem a živnostníků v regionech.