Jana Fuksová
Velké rozšiřování lyžařského areálu v centru Zlína není tak jisté, jak ho popisuje jeho provozovatel. Nemá totiž přístup k pozemkům. Ty patří Lesům ČR, které s kácením na svahu nesouhlasí.
Má to být změna, která ze Zlína a celého kraje udělá turisticky atraktivní místo v zimě i v létě. Na svahu nad Domem umění má vyrůst areál, který jeho provozovatelé avizují jako jeden z největších městských lyžařských areálů ve střední Evropě.
Realita je ale zatím hodně jiná. "S kácením lesa kvůli sjezdovce nesouhlasíme," zdůraznil ředitel Lesů ČR ve Zlíně Martin Pavlíček. Právě pozemky této společnosti jsou však pro rozšíření sjezdovky a celého areálu zásadní. Provozovatel si je chce pronajmout, vykácet les a prodloužit sjezdovku. Zmizet by mělo asi 2,5 hektaru lesa.
Přesto společnost Sporthouse CZ Corporations, která provozuje současný lyžařský svah, mluví o novém areálu jako o hotové věci. Ve svých prohlášeních například tvrdí, že se obyvatelé Zlína i okolí mohou na rozšíření těšit už v tomto roce a že na kopci vyroste skoro kilometrová sjezdovka, čtyřsedačková lanovka a celoroční bobová dráha. "Nevzdáme se, jednáme dál"
Plány mají provozovatelé ale mnohem velkorysejší. Na kopci chtějí postavit rozhlednu, hotel, bikepark, koncertní pódium nebo parkoviště pro stovky aut. "Jsou to čtyři roky příprav a složitých jednání. Nevzdáváme se, navíc máme veřejnou podporu," tvrdí šéf společnosti Michal Cepek.
Plány na rozšíření lyžařského areálu v centru Zlína skutečně podporuje třeba zlínská radnice. Na konci loňského roku zastupitelé schválili změnu územního plánu. V ní dali rozšíření areálu zelenou.
"Tím to pro nás ale nekončí," upozornil radní Bedřich Landsfeld. Radnice chce totiž vědět, jestli svah po vykácení stromů nebude ujíždět, jestli tající sníh nezahltí kanalizaci pod kopcem nebo nezatopí Dům umění.
"Zatím takové záruky nemáme a to nebezpečí je reálné. Letos byla kotelna v památníku zaplavená vodou, což může být i tím, že se svah zasněžuje," poukázal Landsfeld. Kácení by narušilo svah i vodní režim, odmítají plány Lesy
Zástupci Lesů ČR zase chrání životní prostředí. Pokud by se měly naplnit plány provozovatele areálu, museli by vykácet kolem 700 stromů. "Jsou to cenné dospívající porosty, které svah chrání a samy se dokážou obnovovat," uvedl Pavlíček. Podle něj by se vykácením a odstraněním pařezů a kořenů narušil svah i vodní režim.
Provozovatel tvrdí, že se všem námitkám radnice i Lesů ČR snaží vyhovět. Proto nechal vypracovat odborné posudky. Před dvěma lety se k plánům vyjádřili odborníci ze společnosti Ecological Consulting. Jejich závěr je jasný. "Geologicky je to komplikovaný svah, ale je stabilní," konstatoval Milan Bussinow.
Zároveň ale odborníci doporučili opatření, která by měl provozovatel udělat. Třeba zachovat kořeny stromů, odvodnit svah, zatravnit ho nebo použít na jeho zpevnění speciální mříže. Provozovatel plánuje přes 200 tisíc návštěvníků za sezónu
Na vyjádření odborníků čekají i na kraji. Chtějí vědět, jak provozovatel vyřeší hluk a osvětlení, jak se změní krajina, jestli na svahu nebude hrozit eroze a kam zmizí sníh. "Je nutné to vyřešit," naznačil Petr Janeček z krajského odboru životního prostředí.
Podle Cepka přišlo na svah v loňské sezoně 115 tisíc lidí. V budoucnu by jich mělo být dvakrát tolik. Je ovšem otázka, jestli by to tak skutečně bylo. Třeba do lyžařského areálu s 12 sjezdovkami a snowparkem v Liberci přišlo loni jen sto tisíc lidí.