13.11.2010
Kladensko
DANIELA ŘEČÍNSKÁ
Situace na Kladensku je letos skutečně kritická, jelikož energie jsou neustále dražší
Kladensko - Je to jako přímá úměra. S blížícími se mrazy a sněhem mizí z lesů stále více dřeva. Drzost zlodějů skutečně nemá hranic. Najíždějí lesními cestami přímo ke složeným kmenům připravených dělníky k odvozu. Ani ne čtvrt hodina jim stačí k naložení několika kubíků. Dřevařské firmy přicházejí o statisíce.
Jak řekl Kladenskému deníku revírník, který má na starosti revír Velká Dobrá, výtečníci pokácí živý strom málokdy. „Stává se to pouze v jednotlivých případech, pro zloděje je mnohem jednodušší a rychlejší zajet si ke skládce. Navíc pila dělá velký rámus,” vyjádřil se.
O organizovaných nájezdech několika skupin do lesů by mohl vyprávět vedoucí provozu firmy obchodující se dřevem, Ladislav Šlambora. Zloději připravili jen letos společnost o statisíce korun.
„Podle mých evidencí do čtvrtka ukradli na Kladensku zhruba 170 kubíků dřeva, což je ztráta 187 tisíc korun. Prakticky každý týden se něco ztratí. Zrovna nedávno si zloději odvezli za čtrnáct dní dvacet kubíků,” okomentoval neúnosnou situaci Ladislav Šlambora.
Proti nenechavcům se však nelze nějakým způsobem bránit. Poražené a očištěné kmeny musí v lese nějakou dobu ležet, než si pro mě ti praví lidé přijedou.
„Chvíli to trvá. Pracujeme na rozpětí čtyřiceti hektarů od Smečna k Bělokům, Svárovu a Hornímu Bezděkovu, takovou rozlohu nikdo neuhlídá,” doplnil vedoucí.
Situace je podle jeho slov letos skutečně extrémní. Za zvyšování krádeží prý může především zdražování jiných energií.
Ovšem největší podíl na ukradeném dřevu nesou podle názoru Ladislava Šlambory organizované skupiny, které se surovinou nejspíše dále obchodují. „Jedni si dokonce vybírají pouze kusy vhodné k pořezu, čili velké zhruba dva a půl metru,” řekl. Od jejich nenechavých rukou pak kmeny neuchrání ani závora. „Před deseti dny jsme měli dřevo složené za závorou a přes víkend ji někdo přeřízl a dvoumetrové duby byly pryč,” popsal konkrétní případ.