Michal Krestýn
Více než čtyři sta let stará rybniční soustava u Černé Vody se dočkala obnovy. Žijí zde unikátní živočichové
Černá Voda - Historická soustava rybníků u Černé Vody na Jesenicku se dočkala obnovy a rekonstrukce. Lesy České republiky, kterým rybníky patří, zajistily u rybníků Matečný, Mokrého a Nad Velkými lesy nové hráze, výpustní zařízení, zpevnily také břehy a vybudovaly na nich rovněž dva ostrůvky. „Odtěžením asi třinácti tisíc kubíků sedimentů se podařilo rybníky vyčistit, takže získaly opět svou funkčnost,a to nejen jako nádrže zadržující vodu, ale také jako výrazný estetický prvek v krajině.
Zdejší krajina totiž patří k nejzachovalejším v České republice a klid a pohodu zde hledá každý návštěvník, který sem zavítá. Jsem proto rád, že se dílo podařilo dokončit,” řekl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Práce na obnově rybníků, které trvaly od loňského podzimu až do konce letošního léta, si vyžádaly čtyři a půl milionu korun. Polovinu potřebné sumy se státním lesům podařilo získat na dotaci z Evropské unie.
Celá rybniční soustava v okolí Černé Vody se skládá z více než dvaceti rybníků. Na Plavném potoce byla vybudována už před čtyř mi stoletími. Hlavním účelem stavby nádrží bylo nejprve zachycení vody v krajině a odvodnění okolních bažinatých pozemků. Současně zde naši předkové začali chovat ryby a krajina se stala vzácným biotopem i pro vodní ptactvo a další živočichy. Dnes se zde vyskytují vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů, jako je napříkladlilie zlatohlavá, rosnatka okrouhlolistá, mlok skvrnitý, čáp bílý nebo rákosník obecný. Nejznámější z celé soustavy je Velký rybník, který má rozlohu patnáct hektarů. Nyní slouží k hospodářským účelům. Lesy v něm chovají kapry, štiky, líny, amury a tolstolobiky. Na tomto rybníku se koná každoročně koncem října výlov, na nějž se sjíždějí lidéz blízkého i vzdáleného okolí. Díky bohatému doprovodnému programu se tak z výlovu staly Rybářsko - lesnické dožínky.