(čtk)
Frýdecko-Místecko - Po květnových povodních se v Beskydech utrhl zhruba kilometrový úsek svahu. Pracovníci se chystají půdu stabilizovat.
"
Státní podnik Lesy ČR začal stabilizovat půdu v místě největšího sesuvu po květnových povodních v Moravskoslezském kraji v lokalitě Gírová na Jablunkovsku. Podmáčený svah se v Beskydech utrhl po intenzivních deštích v šířce zhruba 250 metrů, délka sesuvu je zhruba kilometr. Propast, která vznikla po odtržení zeminy, je hluboká asi 20 metrů a výška vytvořené morény dosahuje až čtyř metrů. ČTK to sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Odvodňování pokračuje
"Monitoring potvrdil, že se půda hýbe už jen o několik desítek centimetrů, asanační práce tedy mohou začít," uvedl Boublík. Pracovníci proto pokračují v odvodňování sesuvů, aby půdu v celém území stabilizovali. Vykopali proto těžkou technikou několik dalších odvodňovacích rýh. Průběžně v nejbližším okolí také odtěžují částí lesních porostů a jednotlivých stromů, které by mohly ohrožovat pracovníky odstraňující následky povodní.
Snaží se také zajistit provizorní přístup do postižené oblasti. Sesuv zcela zničil dvě cesty. "Jedna z nich sloužila jako přístupová cesta ke známé turistické chatě Gírová. Lesy ČR provizorně opravily málo používanou a povodní také silně poničenou lesní cestu Bařiny. Ta prozatím může zničenou přístupovou cestu k chatě Gírová nahradit," uvedl Boublík. Pracovníci lesů také budou muset kvůli stabilizaci svahu vytěžit přibližně 3700 metrů krychlových dřeva.
Přívalové deště a následné povodně v Beskydech zasáhly nejvážněji právě okolí Jablunkova, Frýdku-Místku a Ostravice. Celkové škody na Frýdecko-Místecku přesáhly 80 milionů Kč. V celém kraji květnové deště a vichřice zničily na 350.000 metrů krychlových dřevní hmoty, což odpovídá zhruba čtvrtině roční těžby dřeva."