Hradec Králové l Státní podnik Lesy ČR (LČR) nemá žádné pravomoci v prevenci vzniku kartelů či společného postupu soutěžitelů v tendrech. Lesy to uvedly v reakci na čtvrteční informace organizace Transparency International, podle níž výsledky tendrů LČR na těžbu a lesnické práce v letošním roce vyvolávají silné podezření z existence kartelu některých lesnických firem.
„Pokud kartelové dohody existují, považují je LČR za velmi škodlivé a nežádoucí,” uvedl mluvčí Zbyněk Boublík. Podnik podle něj předchází rizikům kartelů nastavením podmínek tendrů. „K odhalování a sankcionování tohoto nežádoucího jednání má pravomoci antimonopolní úřad (ÚOHS),” uvedl mluvčí s tím, že LČR budou v případě potřeby s ÚOHS ochotně spolupracovat.
Transparency International upozornila na to, že smlouvy se státním podnikem, podepsala jen třetina vítězů tendrů. Zhruba další třetina kontraktů byla podepsána z druhého místa a další třetina z třetího místa. Rozdíl mezi potenciálním ziskem pro stát z lesních tendrů a skutečným ziskem se přitom může pohybovat až v miliardách korun.
LČR se ohradily i proti informaci Transparency International, že údajně nevyřazovaly ze soutěže na rok 2011 uchazeče, kteří podali spekulativní nabídky. „Pokud při hodnocení nabídek LČR narazily na nabídku, u které vzniklo podezření ze spekulace, byl uchazeč vyzván k vysvětlení. Pokud jej nepodal, byl vyloučen,” uvedl Boublík. Tento postup byl podle něj již přezkoumán ÚOHS a byl jím hodnocen jako postup v souladu se zákonem.
Podle Transparency International celý systém obchodování se dřevem v LČR vykazuje tendenci ke vzniku oligopolu, kdy první desítka firem ovládá 80 procent trhu. Nebezpečí vzniku kartelů hrozí podle organizace také u nynějších tendrů na období od roku 2012. Mezi uchazeči soutěžícími na všech 117 územních jednotkách je totiž několik firem patřících do jednoho holdingu.