Lesy ČR chtějí letos ve Zlínském kraji vytěžit 480 000 metrů krychlových dřeva. Ve srovnání s loňským rokem, kdy v regionu vytěžily 460 000 metrů krychlových dřeva je to nárůst zhruba o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které státní podnik zveřejnil na svých webových stránkách. Smrkové lesy v kraji už několik let decimuje kůrovec, situace se však postupně zvolna zlepšuje.
Kůrovcová kalamita, přetrvávající sucho a větrné smrště zavinily v posledních letech v regionu likvidaci milionů stromů. Obnova zdevastovaných lesů, v nichž mnohde vznikly rozsáhlé holiny, potrvá léta. Podle lesníků kůrovec v uplynulých letech likvidoval především lesy v okolí Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a v Hostýnských vrších. „Situace se v roce 2021 výrazně zlepšila, zásadně problematické lokality zde neevidujeme,“ uvedli ke Zlínskému kraji zástupci Lesů ČR.
V rámci celé České republiky zůstává podle Lesů ČR kalamitním regionem Vysočina. „Kalamita ale letos kulminuje v Ústeckém a Libereckém kraji, konkrétně na Děčínsku a dále na Českolipsku a Liberecku,“ uvedl státní podnik na webu.
Ve Zlínském kraji je podle evidence Českého statistického úřadu více než 153 000 hektarů lesů, státní lesy se na této rozloze podílejí zhruba třetinou. Na pozemcích spravovaných Lesy ČR v regionu bylo na konci minulého roku 718 hektarů holin. Podnik počítá pro letošek se zalesněním 380 hektarů, vysadit chce 2,6 milionu sazenic. Na dalších 360 hektarech by se podle předpokladu společnosti měl les obnovit přirozeně.
Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které spravují ve Zlínském a Olomouckém kraji lesy o rozloze více než 42 000 hektarů, loni vytěžily 650 000 metrů krychlových kůrovcového dřeva. Bylo to o 160 000 metrů krychlových méně než v předchozím roce. Podle jednatele ALSOL Arnošta Bučka se konečně podařilo obrátit kůrovcový trend. „Situace je však stále vážná, zvrátit současný pozitivní vývoj může i jedno suché jaro. V minulém roce kůrovec z českých lesů nezmizel, ale pouze jej lokálně ubylo, pořád je ho v krajině enormní množství,“ uvedl před nedávnem Buček.
Loni ALSOL evidovaly 965 hektarů holin. Při jarní a podzimní etapě výsadby zalesnili pracovníci 1 103 hektarů, využili k tomu bezmála 6,5 milionu sazenic. Přirozeně se podařilo podniku v uplynulém roce obnovit les na rozloze 258 hektarů.
Těžba dřeva v lesích ve Zlínském kraji v roce 2020 podle ČSÚ meziročně klesla o 17,7 procenta. Dosáhla zhruba 1,519 milionu metrů krychlových, v roce 2019 byla více než 1,845 milionu metrů krychlových. Dosud rekordní objem těžby dřeva zaznamenali statistici v regionu v roce 2018, v souvislosti s odstraňováním stromů napadených kůrovcem a likvidací rozsáhlých polomů tehdy dosáhla 2,354 milionu metrů krychlových. Výsledek za rok 2021 zatím ČSÚ nezveřejnil.
ČTK