IVAN FUKSA
Lesy ČR by jako akciovka mohly pravidelně přispívat do státního rozpočtu. Zde vidím hlavní důvod pro to, aby se v akciovou společnost přeměnily. Nikoli, jak je mi často podsouváno, snaha o jejich privatizaci. To nikdo nechce. Koneckonců lze odhlasovat zákon, který by privatizaci Lesů ČR přímo zakazoval. Ale transformace na akciovou společnost, kde by majoritní podíl vlastnil stát, a teď mluvím třeba o pětadevadesáti procentech akcií, a zbytek by se obchodoval na burze, by konečně umožnila zapojit zisky ve formě pravidelných dividend ve prospěch státního rozpočtu. Podobně jako je tomu dnes u ČEZ.
Opozice se bojí, že přeměna Lesů ČR na akciovku je prvním krokem k jejich privatizaci, a zatím na takové řešení nechce slyšet. VLesech ČR je dnes roční potenciál okolo sedmi miliard korun. Místo toho, aby ležely na účtech bank, jsme zatím vymysleli náhradní řešení a nakupujeme krátkodobé státní dluhopisy. A významně tak pomáháme státnímu rozpočtu.
Důležitým krokem ke zefektivnění hospodaření ve státních lesích zůstává fakt, že se snad poprvé po deseti letech o státní dřevo standardně soutěžilo. Výsledkem je právě oněch sedm miliard, které bychom letos měli za naše dřevo od těžařských firem dostat. Jde o skvělý výsledek, protože v minulých letech šlo o sumu okolo čtyř miliard. Malý tendr na rok 2011 tak splnil svůj účel a dnes máme podepsáno přes 80 procent smluv. Je logické, že některým dřevařským subjektům se soutěžení nelíbí, protože všichni byli zvyklí zařídit si státní dřevo za čtyři miliardy a dnes je stojí sedm. Ale s tím se budou muset vyrovnat, stát prostě do budoucna bude chtít za své dřevo tu nejlepší cenu. Nový systém tendrů, tak jak ho chceme spustit podle Dřevěné knihy, mu ji zaručí. Vyhlášení takzvaného velkého tendru je připravené na březen a věřím, že do té doby budou podepsané zbývající smlouvy pro letošní rok.