„Budoucnost českého lesnictví bude multifunkce, kde si každý najde to své. Je to světový trend,“ říká Aleš Erber, odborný lesní hospodář a poradce. S Lucií Výbornou mluvil o lesích, které budou odolné vůči klimatické změně nebo o tom, jaký je rozdíl mezi rakouským a českým přístupem v péči o les. Má smysl sázet smrky a borovice? A proč je dobré stavět domy ze dřeva?
– Jak se pozná, že hospodář hospodaří v lese dobře? Že nechce jen vytěžit maximum dřeva?
Mám dvacet sedm vlastníků, všichni jsou aktivní a chodí do lesa pravidelně, i když jsou to vlastníci od jednoho po tisíc hektarů. To je velký rozdíl – někteří vlastníci ani neví, kde les mají. Nejezdí tam pravidelně, neví, kde jsou hranice.
Byl to jeden z velkých problémů třeba na Vysočině, kde je 40 tisíc vlastníků lesů. Velký podíl tam mají Lesy České republiky, ale i větší soukromí vlastníci. Ti se zodpovědně snažili těžit kůrovce včas a sanovat, ale když to zanedbá několik drobných vlastníků, kteří bydlí třeba v Karlových Varech nebo v Praze a do lesa pravidelně nejezdí, vylítává z jejich lesů brouk a nákaza. Byť se hodně lidí snažilo, tohle byla obrovská překážka. Nucená správa jako třeba v Německu nebo Rakousku tady není.
Celý článek najdete zde